Eldivan-Elmadağ tektonik kaması güney sınırının yapısal özellikleri
Structural properties of southern margin of Eldivan-Elmadağ tectonic sliver
- Tez No: 213713
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜROL SEYİTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Kuzeybatı İç Anadolu'da, Kuzey Anadolu Fayı ile Kırıkkale - Erbaa Fayı arasındaki etkilesim ile ortaya çıkan KB-GD yönlü sıkısma, Ankara ile Çankırı arasında KKD - GGB gidisli Eldivan - Elmadağ tektonik kamasını yaratmıstır. Neotektonik özellikte olan bu kamanın doğu kenarı bindirme fayları ile batı kenarı ise normal faylarla sınırlandırılmıs olup, Çankırı havzasının batı kenarında yer alan Miyosen-Pliyosen yaslı karasal çökelleri etkilemistir. Tektonik kamanın hem bindirmeli hem de normal faylı kenarlarında gelisen kırıntılı birimin yası Geç Pliyosen ? Kuvaterner yaslıdır. Birim içerisinde uyumsuzluk seviyelerinin bulunması tektonizma ile es yaslı olduğunu göstermektedir. Bu verilere göre Eldivan - Elmadağ tektonik kaması Geç Pliyosen'den sonra aktif olmalıdır. Eldivan - Elmadağ tektonik kamasının güney sınırı bu yapının Neotektonik karakterinin test edilmesi için anahtar bölgedir. Elmadağ güneyinde Balaban Neojen havzası, Eldivan - Elmadağ tektonik kamasının doğu kenarına ait bindirmelerle parçalanırken yaklasık D-B doğrultulu sağ yanal Akarlar fayı güneyinde bindirme görülmemektedir. Akarlar fayı yanal sıkısmalı (transpresyonal) özelliktedir. Bu fayın konumu yaklasık K70B 80GB'dır. Fayın kuzey bloğundaki hızlı yükselim, dere yataklarının daha derin kazınmasına ve dik yamaçlar yaratmasına neden olmustur. Bu veriler Akarlar fayının aktif olduğunu göstermektedir. Akarlar fayı olasılıkla Gölbası civarında gözlenen düsük magnitüdlü çok sayıdaki depremlerden de sorumlu olmalıdır. Akarlar fayının konumu ve Eldivan-Elmadağ tektonik kamasının doğu kenarına ait bindirmelerin Akarlar fayı güneyinde devam etmemesi, KB ?ç Anadolu'da Ankara ile Çankırı arasındaki Eldivan-Elmadağ tektonik kamasının, Kuzey Anadolu Fay Zonu ve Kırıkkale-Erbaa Fay Zonu tarafından yaratılmıs neotektonik bir yapı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
NW-SE trending compression created by the interaction between North Anatolian Fault and Kırıkkale - Erbaa Fault Zones at NW Central Anatolia, produced NNE-SSW trending Eldivan - Elmadağ Pinched Crustal Wedge between Ankara and Çankırı. This neotectonic wedge was limited by the thrust faults at the eastern and by normal faults at the western side. It deformed Miocene-Pliocene continental sedimentary layers in the western part of the Çankırı Basin. Late Pliocene ? Quaternary clastic unit is controlled by the tectonic wedge and have intraformational unconformities indicating its syntectonic character. These data demonstrate that Eldivan - Elmadağ Pinched Crustal Wedge is active after Late Pliocene. The southern sector of Eldivan - Elmadag Pinched Crustal Wedge is a key area to test neotectonic character of this structure. At the south of Elmadağ, while the thrust faults, regarded eastern margin of Eldivan-Elmadağ Pinched Crustal Wedge, disturb the Neogene deposits of Balaban basin, they do not continue at the south of E-W trending right lateral Akarlar fault. Akarlar fault has a transpressional strike-slip structure. The position of this fault is N70W 80SW. The rapid uplift at the northern block of Akarlar fault caused rapid down-cutting of the creeks and creating their steep slopes. These evidences indicate that Akarlar fault is an active structure. This fault could be responsible for intense low magnitude seismic activity around Gölbası. The position of Akarlar fault and discontinuity of the thrust fault representing the eastern margin of Eldivan-Elmadağ Pinched Crustal Wedge at the south of Akarlar fault indicate that Eldivan - Elmadağ Pinched Crustal Wedge is a neotectonic structure created by North Anatolian Fault Zone and Kırıkkale - Erbaa Fault Zone between Ankara and Çankırı at the NW Central Anatolia.