Haymana formasyonu (İç Anadolu) petrol potansiyelinin sekans stratigrafik incelenmesi
Sequence stratigraphic investigations on oil potential of the Haymana formation
- Tez No: 213714
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Haymana dolaylarında yüzeylenen Üst Kretase yaşlı Haymana Formasyonu; şeyl ve kumtaşı ardalanmasından oluşmaktadır. Çökelme esnasındaki deniz seviyesi değişmeleri ile ilişkili transgresyon ve regresyon sonucunda oluşan sekans gelişmeleri, Haymana Formasyonu içindeki rezervuar nitelikli kumtaşlarının petrol potansiyelini etkilemektedir. Saha gözlemleri Haymana Formasyonunun alt kesimlerinin HST (High System Tract), üst kesimlerinin ise LST (Low System Tract) sekanslarından oluştuğunu göstermiştir. Bu System Track değişmeleri Haymana Antiklinalinin Üst Kretaseden günümüze kadar tektonik kuvvetler etkisi altında kaldığını göstermektedir. Haymana Antiklinalinin tektonik gelişmelerini sekans Stratigrafik verileri ile açıklamak amacıyla KD - GB yönelimli antiklinalin doğu ve batı kanatlarında kesitler ölçülmüştür. Saha ve laboratuvar verilerinin değerlendirilmeleri neticesinde Haymana Antiklinalinin her iki kanadında farklı çökelme ortamlarının olduğu belirlenmiştir. Parasekanslarla incelenen fasiyes değişmeleri Haymana Antiklinalinin kanatlarındaki rezervuar nitelikli kumtaşlarının farklı petrol potansiyeline sahip olduğunu işaret etmektedir. Haymana Antiklinali - Sekans Stratigrafi ilişkileri ve petrol potansiyeline etkisi bu çalışma ile ilk defa araştırılmış olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Upper Cretaceous Haymana formation which crops out around the Haymana consists of sandstone and shale alternations. Following sea level changes during the deposition of this formation, the resulting transgressions and reggressions influenced the oil potential of the reservoir sandstones. Field observations indicate that the lower section of the Haymana formation contains HST (High System Tract) sequences, while the upper section has LST (Low System Tract) facies. These system tract changes show influence of tectonic forces on the Haymana anticline since Late Cretaceous time. In order to examine the sequence stratigraphic evolution, sections are measured on the flanks of NE - SN oriented Haymana anticline. Evaluation of field and laboratory results showed different deposition conditions on the anticline's flanks. Parasequence studies indicate different oil potential of reservoir units of Haymana anticline on both flanks. The influence of Haymana anticline - sequence stratigraphy relationships on oil potential have been evoluated for the first time with this study in Turkey.