Avrupa Birliği'ne uyum sürecinde Türk şarap endüstrisinin rekabet gücünün ölçülmesi üzerine bir araştırma
A research on measurement of Turkish wine industry's competitive power in the harmonization process with the European Union
  1. Tez No: 213764
  2. Yazar: ARİF ORÇUN SAKARYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN TUFAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Tezin amacı, Avrupa Birliğine entegrasyon sürecinde Türk şarap sektörünün Avrupa Birliği şarapçılığı karşısında mevcut durumunun değerlendirilmesi, rekabetçi konumunun belirlenmesi ve bu konuda müzakere sürecinde oluşabilecek potansiyel değişimlerin tahmin edilmesidir. Çalışmanın önemi ise şarapçılığımızı etkileyen çevresel faktörlerin var olan durumunun anlaşılması ve rekabet gücünün yoğunlaştığı değişkenlerin belirlenmesinin; gelecekte üretim ve ihracat olanaklarında değişim ile iki taraf arasında dış ticaret fırsatlarının tahmin edilmesi yönünde kullanılması fikrine dayanmaktadır. Bu tahminler, müzakereler sırasında Türkiye'nin pazarlık gücü açısından da önem kazanabilir. Çalışmada öncelikle, rekabet ile ilgili temel kavramlara değinildikten sonra, Avrupa Birliğinde şarapçılık, Ortak Piyasa Düzeni mevzuatı çerçevesinde incelenmiş ve Türkiye'de şarapçılık temel esasları ile ele alınmıştır. Ardından, geçmişten günümüze Avrupa Birliği-Türkiye şarap dış ticareti, Ortaklık Konseyi Kararları çerçevesinde irdelenmiştir. Rekabet çerçevesinde, Türk şarapçılığının Avrupa Birliği şarapçılığı ile uyumunun analizi yapılmış ve sonuç olarak; uzun dönemde, yasal süreçte oluşabilecek değişimlerin üretim potansiyeli üzerinde, belirgin bir etkisi olmayabileceği, buna karşın, ithalat fiyatını önemli ölçüde etkileyebileceği sonucuna varılmıştır. Ayrıca, üretimde rekabet ortamının daha çok iç piyasaya yönelik talep değişkenlerinde, dış ticarette oluşabilecek rekabet ortamının ise şarap ihracatındaki artış ile ekonomik güce bağlı oluşabileceği sonucuna ulaşılmıştır. 2007, 157 Sayfa Anahtar Kelimeler : Avrupa Birliği, Ortak Piyasa Düzeni, Şarapçılık, Uyum Süreci, Şarapçılık Mevzuatı, Rekabet, Entegrasyon
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is the evaluation of Turkish wine sector?s current situation, identification of its competitive position through European Union winemaking and foresight of potential changes in the sector during the negotiation process. The importance of the study is based on the idea that realization of the current environmental conditions and identification of the variables on which the competitive power intensifies can be used to foresee the changes on production, export facilities and foreign trade opportunities between two parties. These foresights can also be important for Turkey?s bargaining power during negotiations. Firstly, after mentioning some basic concepts related to competition in the study, wine making in European Union has been examined in the framework of Common Market Organization legislation and main principles of winemaking in Turkey have been considered. Then; foreign trade of wine between European Union and Turkey from past to present has been examined in the framework of Association Council Decisions. Conformity of Turkish wine making with European Union?s one has been analyzed in the framework of competition and as a result; it has been concluded that the alterations which might occur in legal process may not have significant effects on production potential however they may significantly affect import price in the long run. Moreover, it has also been concluded that the competitive environment in production may form in domestic demand variables, where, competitive environment in foreign trade might rise due to export increase and economic power. 2007, 157 Pages Key Words : European Union, Common Market Organization, Wine Making, Harmonization Process, Wine Legislation, Competition, Integration