Avrupa Birliği ile entegrasyon sürecinde Türk bankacılık sektörünün uyumu
Adjustment of Turkish banking sector in the process of integration with European Union
  1. Tez No: 92783
  2. Yazar: ŞERİFE SARAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEZER ÖÇAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
11 ÖZET Ekonomik ve mali entegrasyona doğru büyük bir aşama kaydeden Avrupa Birliği (AB), Ortak Pazar'ı gerçekleştirmenin ötesinde Siyasi Birliği kendisine nihai hedef seçerek tek bir devlet haline gelmek istemekte, içinde bulunduğumuz günlerde dört temel amacından üçüncüsü olan Ekonomik ve Parasal Birliğe (EPB) geçiş heyecanı ve tedirginliğini yaşamaktadır. 1 Ocak 1999'da başlayan Avrupa bütünleşme sürecinin en son ve kapsamlı aşaması olarak nitelendirilebilecek EPB; kişiler, mallar, hizmetler ve sermayenin tam serbest dolaşımı, ulusal paralar arasında sabit kur ve sonuç olarak tek para birimi anlamını taşımaktadır. Bu durumda, ortak parasal ve ekonomik politikaların uygunluğu birçok alanda özellikle de mali alanda tutarlılık gerektirmektedir. 1957 tarihli Roma Antlaşmasından bugüne kadar Üye Ülkeler arasında tek bir Avrupa Finansal Pazarı'nın yaratılması için oldukça önemli gelişmeler sağlanmış ve Birlik çapında reform niteliğinde önemli düzenlemeler gerçekleştirilmiştir. Gerek Tek Pazar ve gerek EPB kapsamında getirilen düzenlemelerin ve değişikliklerin bankacılık sektörünü de etkilemesi son derece doğaldır. Avrupa ülkelerinin hemen her konuda ortak kararlar alacağı bir Siyasi ve Ekonomik Birlik oluşturma çabaları, Avrupa bankalarını yoğun bir rekabet ortamıyla karşı karşıya bırakmıştır. Bankalar yeni roller üstlenmiş, verdikleri hizmetleri klasik bankacılık faaliyetlerinin dışına taşırarak çeşitlendirmişlerdir. Bugünkü durumu böyle bir görünüm arz eden AB'nde bankacılığı incelerken konuyu değişik boyutlarıyla değerlendirmek gerekmektedir. Bunlar kısaca; - AB bünyesinde ülkelerin bankacılık mevzuatlarının uyumlaştırılmasına yönelik düzenlemeler, Üye Ülkelerin geçmişten gelen ve bugün hala devam eden farklı bankacılık sistem ve yapıları, Tek Pazar karşısında belirledikleri rekabet stratejileri ve son yıllardaki genel gelişme eğilimleridir.Ill - AB bankacılık sektörünün genel yapısı ve sektörle ilgili son gelişmeler incelendikten sonra, Türkiye'de de bankacılık sektörü incelendiğinde karşılaştırma olanağı doğmaktadır. - Son olarak asıl önem taşıyan nokta ise, hem AB'ne tam üye olmaya adaylığı hem de en yoğun ekonomik ve ticari ilişkilerini bu birliğe üye olan ülkelerle gerçekleştirmesi nedeniyle AB ile ilgili gelişmeleri yakından izlemek ve uyum sağlamak zorunda olan Türkiye'nin ve Türk bankalarının, AB karşısındaki rekabet durumu, eksiklikleri ve alması gereken önlemlerdir. Bu çalışmada öncelikle, AB'de bankacılık sektörünün ekonomik ve mali entegrasyon sürecinde bugün ulaşmış olduğu durum incelenmiştir. Daha sonra Türk bankacılık sektöründe 1980 sonrası değişikliklere ağırlık verilerek sektörün yapısı, sorunları incelenmiş ve AB ile muhtemel bir üyelikte uyum imkanları ve buna yönelik öneriler sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT European Union (EU), which has made a remarkable advancement corcerning economical and financial integration, having the final goal of becoming a single state rather than carrying out the Common Market, is full of both excitement and anxiety these days because of transition to Economic and Monteary Union (EMU) which is the third of four major goals of EU. EMU which can be considered to be the last and the most comprehensive stage of the integration process of Europe, which strated at 1.1.1999, means: ;perfect free circulation of people, goods, services and capitals; fixed exchange rate among national moneys and therefore monetary union. In this case, there must be harmony in common financial and economical policies which require consistence in many fields, especially in finance. Since the treaty of Rome dating back 1957, quite important advancements have been achieved in order for the establishment of a unified European Financial Market among the member states, and on the scale of the Union, there have been remarkable arrangements which can be regarded as reformation. It is quite normal that the arrangements and changes made both in the Single Market and EMU will affect the banking sector. European countries efforts to from a political and economical union by which they can make common decisions on almost every subject have made European banks come face to face with a situation of intens competition. The banks have undertaken new functions and increased the variety of their activities transcending the limits of traditional banking. The present situation of banking in EU should be evaluated with its different dimensions which are summarized below:- Arrangements with the purpose of adjustment of banking laws of the countries involved in EU, banking systems and structures of the member states which are from the past but still valid, their competition strategies in the face of Single Market and general tendencies of their development in the last few years. - Studying the general structure of the banking sector in EU, it is possible to make a comparison if the sector in Turkey is studied as well. - Finally, the main point is the competition power in the face of EU, deficiencies and rocommended measures of Turkey and Turkish banks which have to monitor and adapt the developments in EU because Turkey is both a candidate for being a regular member of EU and most of its economical and commercial relations are with these countries. In this study, first, the final situation of the banking sector in EU after the period of economical and financial integration was examined. Then, concentrating on the changes in the Turkish banking sector after 1980, the structure and problems of the sector are looked into, and capabilities of adjustment and some advices aimed at adjustment in the case of a probable membership were presented.