Bazı triticale çeşitlerinde farklı ekim sıklıkları ile azot dozlarının verim ve verim öğelerine etkileri
Effects of different sowing density and nitrogen doses in some triticale varieties
- Tez No: 213771
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİME ÜNVER İKİNCİKARAKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma, 2003-2004 ve 2004-2005 üretim yıllarında, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma Uygulama Çiftliği'nde yürütülmüştür. Araştırmada, Tatlıcak 97, Melez 2001, Karma 2000 ve Presto triticale çeşitlerine, farklı ekim sıklıkları (350, 450 ve 550 adet tohum/m2 ) ve azot dozları (4, 6 ve 8 kg N/da) uygulanmıştır. Araştırma, tesadüf bloklarında bölünen bölünmüş parseller deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Araştırmada, ekim sıklıkları ve azot dozlarının dört triticale çeşidinde, başaklanmaya kadar geçen gün sayısı, bitki boyu, bitkide fertil kardeş sayısı, başak uzunluğu, başakta tane sayısı, başak tane verimi, bin tane ağırlığı, birim alan hasat indeksi, birim alan tane verimi ve tanede protein oranı üzerine etkileri incelenmiştir. İki yıl süreyle yürütülen çalışmada, incelenen karakterler yönünden yıllar arası farklılık önemli bulunmuş ve yıllar ayrı ayrı değerlendirilmiştir. Ele alınan özelliklerde, çeşitler, ekim sıklıkları ve azot dozları arasındaki farklılıklar önemli olarak belirlenmiştir. Artan ekim sıklıklarında, bitki boyu ve birim alan tane verimi de artmıştır. İncelenen tüm karakterlerde, artan azot dozlarına bağlı olarak artış saptanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, birinci yıl Karma 2000 çeşidinde 483.69-550.14 kg/da, Presto çeşidinde 415.64-530.91 kg/da, Tatlıcak 97 çeşidinde 447.44-504.14 kg/da ve Melez 2001 çeşidinde 414.84-483.18 kg/da arasında değişen tane verimi değerleri elde edilirken, ikinci yıl bu değerler sırasıyla 599.66-705.09 kg/da, 539.76-646.22 kg/da, 627.71-761.56 kg/da ve 577.35-657.78 kg/da arasında değişim göstermiştir. Protein oranları ise birinci yıl Karma 2000 çeşidinde %9.85-10.26, Presto çeşidinde %9.92-10.66, Tatlıcak 97 çeşidinde %9.67- 10.58 ve Melez 2001 çeşidinde %10.67-11.74 arasında değişirken, ikinci yıl bu değerler, sırasıyla %12.30-12.87, %12.30-12.77, %11.67-12.20 ve %11.50-12.13 olarak belirlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Triticale, azot dozları, ekim sıklıkları, verim, verim öğeleri.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in Applying Research Farm, Faculty of Agriculture, University of Ankara during 2003-2004 and 2004-2005 growing seasons. Using Tatlıcak 97, Melez 2001, Karma 2000 and Presto triticale varieties, the effect of different sowing densities (350, 450 and 550 grain.m-2 ) along with varying level of nitrogen doses (4, 6 and 8 kg N.da-1) with on yield and yield components were determined. The experiment was designed as Randomized Complete Block Design as Split Split Plots with 3 replications. The aim of this research was to determine the effects of different sowing densities and various doses of nitrogene on days to heading, plant height, number of fertile tillers per plant, spike lenght, grain number per spike, grain weight per spike, thousand grain weight, harvesting index, grain yield and protein content in trticale varieties. The results obtained for the analyzed parameters per year were significantly different, therefore, they were evaluated on yearly basis. There were significant difference among cultivars and the applications; sowing densities and N doses. At the increasing sowing densities, plant height and grain yield also increased. At the increasing N doses, it?s determined that the all investigated components tended to rise. According to the results of the research, Karma 2000?s seed yield is between 483.69 to 550.14 kg.da-1, Presto from 415.64 to 530.91 kg.da-1, Tatlıcak 97 from 447.44 to 504.14 kg.da-1 and Melez 2001 from 414.84 to 483.18 kg.da-1 in the first year, while in the second year 599.66 to 705.09 kg.da-1, 539.76 to 646.22 kg.da-1, 627.71 to 761.56 kg.da-1 ve 577.35 to 657.78 kg.da-1 respectively. Protein contents were obtained Karma 2000?s 9.85-10.26 %, Presto from 9.92- 10.66 %, Tatlıcak 97 from 9.67-10.58 % and Melez 2001 from 10.67-11.74 % in the first year, while in the second year 12.30-12.87 %, 12.30-12.77 %, 11.67-12.20 % and 11.50-12.13 % respectively. Key Words : Triticale, nitrogen doses, sowing densities, yield, yield components.