Süt emme döneminde krep yemlemenin akkeçi erkek oğlaklarında büyümeye etkisi
Effect of creep feeding on growht performance of akkeçi male kids during suckling period
  1. Tez No: 213796
  2. Yazar: DEMET ULUDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERTUĞRUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Yetiştirme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışma; süt emme döneminde krep yemlemenin Akkeçi erkek oğlaklarında büyümeye etkisini araştırmak amacıyla yürütülmüştür. Araştırmanın deneme materyalini 2 ve 3 yaşlı Akkeçi analarından elde edilen 76 baş oğlak oluşturmuştur. Araştırmada, oğlaklara analarını emerek tükettikleri sütün yanı sıra, kaba yem olarak kuru yonca otu (KYO) ve 13.03 ME MJ/kg enerji seviyeli, %15 ham protein içerikli yoğun yem karması (YYK) ad-libitum olarak verilmiştir. Araştırmada, her bir ana yaşı grubundan elde edilen oğlakları rasgele iki alt gruba ayırarak 4 farklı muamele grubunda 75 gün süreyle yürütülmüştür. Oğlakların canlı ağırlıkları, vücut ölçüleri (cidago yüksekliği, vücut uzunluğu, göğüs çevresi, kürekler arası göğüs genişliği, sağrı yüksekliği ve sırt yüksekliği) ve yem tüketimleri 15 gün ara ile ölçülmüştür. Araştırma sonunda, 75. gün ağırlıkları gruplara göre sırasıyla 11.6±0.68, 11.5±0.69, 12.1±0.57 ve 12.5±0.68 kg olarak saptanırken, grup ortalamaları arasındaki farklılıklar önemsiz bulunmuştur. Benzer şekilde, deneme süresince sağlanan günlük ortalama ağırlık artışları da gruplara göre sırasıyla 9.0±0.56, 8.81±0.72, 8.81±0.69 ve 7.6±0.72 g olarak saptanmış ve gruplar arasında önemli fark görülmemiştir. Gruplarda deneme süresince ortalama cidago yükseklikleri bakımından fark bulunmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to find out effect of creep feeding on growth performance of Akkeci kids. The animal material of the study consisted of 76 heads of Akkeci kids. In this resach, in addition to maternal milk which was fed by kids, kids were fed ad-libitum alfa alfa hay and adlibitum creep feeds which includes %15 crude protein (CP) and 13.03 ME MJ/kg energy level. In the resarch kids that were born on each 2 and 3 years of age goats were alloted 2 different groups and the research was continued for 75 days on 4 groups. Body weight, body measurements and feed intake were recorded fortnightly. At the end of the research, final body weights of kids in groups were 11.6±0.68, 11.5±0.69, 12.1±0.57 and 12.5±0.68 kg respectively. Average daily weight gains in groups were found 9.0±0.56, 8.81±0.72, 8.81±0.69 and 7.6±0.72 g respectively. There were no significant differences among groups for final body weights and average daily weight gains. There were no significant differences on among groups for average wither heights. In that case, in the third measuring period, the difference among sexs for single kids and the difference among litter sizes for male kids were found significant (P< 0.05). In the first, second and third measuring period, the differences among sexs were statistically significant for the average of ridge heights in the groups. Although in the point of all of the research criterias differences among the groups were found statistically insignificant.