Ile de France X Akkaraman melezi (G1) erkek kuzularında süt emme dönemindeki canlı ağırlık ve vücut ölçüleri arasındaki ilişkinin kanonik korelasyon metodu ile araştırılması
Canonical correlation between body weight and measurements in suckling and fattening periods and their possibilities of using in selection in ile de France X Akkaraman (B1) male lambs
  1. Tez No: 83560
  2. Yazar: ALİ MURAT TATAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYHAN ELİÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Yüksek lisans tezi İLE DE FRANCE X AKKARAMAN MELEZİ (Gı ) ERKEK KUZULARINDA SÜT EMME DÖNEMİNDEKİ CANLI AĞIRLIK VE VÜCUT ÖLÇÜLERİ İLE BESİ DÖNEMİNDEKİ CANLI AĞIRLIK VE VÜCUT ÖLÇÜLERİ ARASINDAKİ İLİŞKİNİN KANONİK KORELASYON METODU İLE ARAŞTIRILMASI Ali Murat TATAR Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Ayhan ELİÇİN Jüri: Prof. Dr. Ayhan ELİÇİN Doç.Dr. İ. Zafer ARIK Doç.Dr. Gfirsel DELLAL Bu çalışmada, Polatlı Tarım İşletmesinde (Ankara) yetiştirilmekte olan ile de France x Akkaraman (Gı) melezi erkek kuzuların süt emme dönemi özellikleri ile besi dönemi özellikleri arasındaki ilişkiler kanonik korelasyon metodu 3e analiz edilmiştir. Bu iki döneme ait özellikler arasında önce iki set halinde doğrudan doğruya kanonik korelasyon hesaplanmış ve daha sonra sözü edilen dönemlere ait özelliklerle anlamlı setler oluşturularak kanonik korelasyonlar hesaplanmıştır. Araştırma sonucunda, süt emme döneminde oluşturulan en anlamlı set olarak; doğum tipi, kuzu doğum ağırlığı ve ananın doğumdaki ağırlığı özellikleri 9e besi dönemi özellikleri bulunmuş ve bu setler arasında yüksek kanonik korelasyon (r=0.730) saptanmıştır. 1999, 38 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Koyun, Kuzu, Kanonik Korelasyon.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis CANONICAL CORRELATION BETWEEN BODY WEIGHT AND MEASUREMENTS IN SUCKLING AND FATTENING PERIODS AND THEIR POSSDJnjTIES OF USING IN SELECTION IN DLE DE FRANCE X AKKARAMAN (Bt) MALE LAMBS Ali Murat TATAR Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor : Prof. Dr. Ayhan ELİÇİN Jury: Prof. Dr. Ayhan ELİÇİN Assoc Prof. Dr. İ. Zafer ARIK Assoc Prof. Dr. Gürsel DELLAL In this study, the relations between characteristics of preweaning and fattening periods of He de France x Akkaraman (Bi) crossbred male Iambs which are breeded in Polatlı Farm (Ankara) are investigated by canonical correlation method. The two sets of data which are belong to above periods are calculated directly by canonical correlation and after that, some significant sets are made for these periods and their canonical correlation are calculated. As a result, the best set of preweaning period includes litter size, birht weight, ewe's weight and it was calculated a high (significant) canonical correlation (r=0.730) between this set and the characteristics of fattening period. 1999, 38 pages KEY WORDS: Sheep, Lamb, Canonical Correlation,