Termal konfor duyarlılık ölçeğine göre ilköğretim dersliklerinin termal konfor açısından değerlendirilmesi
The evaluation of thermal comfort on the primarily school classrooms by thermal sensation scale
  1. Tez No: 213888
  2. Yazar: ESRA ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Herhangi bir mimari mekânda kullanıcının fiziksel ve zihinsel performansının istenen düzeyde olması ve mekânın bireyler için konforlu bir ortam oluşturması için gerekli en önemli etkenlerden biri o mekânın termal konfor düzeyidir. Mekân içinde bireyin termal konforunu belirleyen değişkenler; iç mekân hava sıcaklığı, ortalama ışınım sıcaklığı, hava hızı, bağıl nem, bireyin aktivite seviyesi ve kıyafet seçimidir.Tipik ilköğretim dersliklerinde termal konforun araştırıldığı bu tezin birinci bölümünde; tezin kapsam ve amacı, termal konfor tanımı ve onu sağlayan değişkenler, insan ve çevre arasında meydana gelen termal etkileşimler yer almaktadır. Bunların yanı sıra, bölgesel termal konforsuzluk, uluslararası termal konfor standartları, konu ile ilgili yapılan termal konfor çalışmaları ve literatürde var olan termal konfor hesaplama programlarından bazıları verilmiştir.İkinci bölümde, uygumla ve çalışma alanı olarak seçilen ilköğretim dersliklerinde yapılan termal konfor belirleme çalışmaları ayrıntılı olarak sunulmuştur.Üçüncü bölümde yapılan çalışmadan elde edilen bulgular ve bu bulguların irdelenmesi yer almıştır.Dördüncü bölümde ise bu çalışmadan elde edilen sonuçlar anlatılmış ve termal konforun sağlanması ve sürdürülmesi için bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Thermal comfort grade of any occupational area effects users? physical and mental performance. The variables of individual thermal comfort grade are ambient air temperature, mean radiant temperature, air velocity, humidity, metabolic activity and thermal properties of clothing of person.In the first chapter, the aim and content of this thesis where the study of thermal comfort on primarily schools is explained, definition of thermal comfort and its parameters, heat loses between human and its thermal environment, some of the thermal comfort models, local thermal discomfort, international thermal comfort standards, literature review and some of the thermal comfort calculation programs are described.In the second chapter, the study is explained and its details are analyzed.In the third chapter, the findings of the study are presented and they are examined.In the fourth chapter, the results obtained from the thesis are explained and proposals are presented.