Artikülasyon eğitimine yönelik bilgisayar destekli öğretim materyalinin değerlendirilmesi
Evaluating computer aided learning material developed for articulation education
- Tez No: 213887
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN KARAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Türkiye'de konuşma eğitimi alanında uzman yetiştiren akademik birimlerin sayısı oldukça sınırlıdır. Uluslararası literatür incelendiğinde konuşma eğitimi alanındaki çalışmaların uzmanlaşmış kadrolarla yürütüldüğü; bununla birlikte yaygın bir şekilde bilgisayar destekli eğitim uygulamalarından yararlanıldığı görülmektedir. Ancak Türkçe için geliştirilmiş bilgisayar destekli artikülasyon materyali bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı, bilgisayar destekli materyalin farklı artikülasyon problemlerine sahip bireylerin artikülasyon problemlerini çözmedeki etkiliğini ortaya koymaktır. Materyal artikülasyon problemlerine sahip 6 öğrenci üzerinde 36 haftalık bir süreçte yürütülen özel durum çalışmalarıyla test edilmiştir. Öğrencilerin problemlerine yönelik geçmiş yaşantılarını belirlemek amacıyla kendilerine ve ebeveynlerine uygulanmak üzere anket çalışmaları yürütülmüştür. Bunun yanı sıra artikülasyon problemlerinin düzeltilmesine yönelik geliştirilen bilgisayar destekli materyalin etkisini derinlemesine gözleyebilmek için öğrenciler haftalık seanslarda takip edilmiştir. Bu süreçlerde tüm deneyimler kayıt altına alınmıştır. Öğrencilerin problemlerine yönelik belirlenmiş kelime ve cümlelerden oluşan kayıtlar bir konuşma eğitmeni, bir Türkçe Eğitimi, bir Özel Eğitim, üç Eğitim Bilimleri, üç Fen Bilimleri, iki Matematik Eğitimi, beş Bilgisayar Eğitimi olmak üzere on beş akademisyen tarafından izlenmiştir. Benzer şekilde bu kayıtlar on sekiz Türkçe Eğitimi, altmış bir Özel Eğitim, kırk iki Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, kırk bir Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği olmak üzere toplam 162 lisans öğrencisine izletilmiştir. Değerlendirmeciler kayıtları izleyerek/dinleyerek kendi algıları doğrultusunda problem yaşanan sesin kalitesindeki değişimi kendilerine dağıtılan gözlem formlarına ( 0' dan (zayıf) 100'e (çok kaliteli)) belirtmişlerdir. Ayrıca, akademisyenlerin ve konuşma eğitmeninin yapılandırılmamış mülakat yöntemi ile görüşleri alınmıştır. Bir diğer veri kaynağı da çalışmanın örneklemini oluşturan öğrencilerle yürütülen mülakatlardır. Bu farklı kaynaklardan elde edilen veriler üçgenleme yöntemiyle karşılaştırılarak yorumlanmıştır. Yapılan tüm çalışmalar göstermiştir ki, öğrenciler materyali kullanarak problemlerinin üstesinden gelme yolunda önemli adımlar atmıştır.
Özet (Çeviri)
Academic institutions which educate experts at the area of articulation are limited in Turkey. International literature reveals that studies at the area of speaking education are maintained with specialized staff and benefits of computer aided instructions are used commonly. However there is no computer aided articulation material developed for Turkish language. Aim of this study is to evaluate the effectiveness of computer aided articulation material developed to solve the problems of individuals who have articulation problems. Material was tested by using case study method with 6 students having articulation problems during 36 weeks time interval. To determine previous life of students, questionnaires were applied to the students and their parents. In addition, to follow the effectiveness of computer aided articulation material in detail the students were observed with weekly sessions. All experiences during these processes were recorded. Recorded data were watched by 15 academics who are studying in the field of speaking educator (1), Turkish Education (1), Special Education (1), Educational Sciences (3), Science Education (3) Mathematics Education (2) and Computer Education (5). In addition 162 prospective teachers consist of Turkish (18), Special Education (42), Guidance and Psychological Consultant (41) and Computer Education (41) department students have watched the recorded data. An observation form which scaled the changes in the quality of voices from 0 (weak) to 100 ( high quality) was used by the Evaluators. In addition unstructured interviews were conducted with academics and speaking educator. Students who participated to this study were also interviewed. All obtained data were compared by using triangulation method. The result of the study shows that students? articulation problems were decreased at great level by using prepared material.