Kent içi ulaşım olanakları açısından yol güzergahı incelemesi: Giresun 16 nolu S.S. Taşıyıcılar Koop. (Mavi Baş) dolmuş hattı örneği
A study of road routes in terms of city center transportation methods: Giresun No: 16 Transporters Cooperative bus line (Blue Plate) example
  1. Tez No: 213889
  2. Yazar: SALİM GÖKHAN BOZALİOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET MELİH ÖKSÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Hızlıkentleşme, nüfus artışı, ekonomik ve sosyal gelişmeye bağlıolarak artankentsel hareketlilik, ulaşım talebini niceliksel ve niteliksel olarak artırmıştır. Kentteyaşayan insanlar, kentler büyüdükçe; daha yüksek kapasiteli, konforlu ve güvenli birulaşım hizmeti talep eder. Kent planlama süreçlerinin sağlıklıişlemediği, Türkiye gibigelişmekte olan ülkelerde, bu talebin düzenli bir şekilde karşılanamamasınedeniyle,sorunlar giderek ağırlaşmıştır. Kentiçi ulaşım sorununa, sadece bir trafik sorunu olarakbakmak; plansız ve tutarsız ulaşım yatırımlarıyla günlük çarelere başvurmak, ciddi ve geridönülemez yanlışlıklara neden olur. Ulaşım planlama çalışmalarının temelini, tutarlıvegerçekçi çözüm arayışlarıoluşturur. Mevcut ve gelecekte ortaya çıkacak sorunlar, tek tektespit edilir, sonra kaynaklarıen akıcışekilde kullanarak bu sorunlar çözülür. Kentinulaşım yapısıincelendikten sonra bu yapının gelecek yıllarda nasıl bir şekil alacağıtespitedilir. Çağdaşbir kent yaşamının en temel şartı, tüm toplum kesimlerinin bütün kentselfaaliyetlere hızlı, konforlu ve güvenli bir şekilde erişmesidir. Bunu sağlamanın yolu ise,mevcut sorunlarıgeleceğe taşımadan, zamanında çözmektir. Çözümler geleceğe yönelik vekalıcıtedbirler sağlamalıdır. Bu çalışmada amaç; Giresun kent içinde belirlenen en yoğuniki nokta arasındaki güzergahın, tasarım ve uygulama hatalarınısaptamak, bu hatalarıplanlıbir şekilde en az düzeye indirmek; böylece, yaya ve araç güvenliğini en üst düzeydesağlamaktır.
Özet (Çeviri)
Rapid urbanization, population growth and increasing urban activities due toeconomic and social development have given rise to demand in transportation not only asqualitiy but also quantity. City dwellers demand a more comfortable, safe and highercapacity transportation service. In developing countries like Turkey where city planningprocesses do not work properly, the problem got worse because of the fact that this demandwas not met in order. Considering inner city transport as a simple question of traffic andtaking daily measures through inconsistent investments in commuting cause irreversibleand serious errors. Search for consistend and realistic solution forms the basis oftransportation planning works. Existing and forthcoming problems are pointed out one byone and then these problems are solved using the avaible sources profoundly. After the citytransportation structure is observed, what will happen to this structure in the coming yearsis determined. The most fundamental requirement of the modern city life is the fastcomfortable and safe accessibility of to all urban activities by the whole society. Achievingthis goal means solving the existing problems on time without leaving it to the future. Thesolutions should provide promising and permanent measures for the future. The aim in thisstudy is to determine the application and design errors of the route between two mostintense points chosen in the centre of Giresun and to reduce the effect of these errors andtherefore to provide pedestrian and vehicle safety at the highest level.