Isının yayılma yolları konusunda 5E modelinin derinleşme aşamasına yönelik olarak geliştirilen materyallerin etkililiğinin değerlendirilmesi
Determining effectiveness of the materials about ?the ways of spread of heat? based on the elaborate stage of the 5E model
  1. Tez No: 213906
  2. Yazar: SİBEL ER NAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ÇEPNİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bütünleştirici öğrenme teorisi öğrenme sürecinde öğrencileri aktif kılar. Bu kuram doğrultusunda anlamlı ve etkili öğrenmeyi sağlamak için, öğrenci ve öğretmenlere yönelik 5E modelinin derinleşme aşamasında rehber materyallere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu araştırma ile bütünleştirici öğrenme kuramının 5E modelinin derinleşme aşamasına yönelik olarak, 6. sınıf düzeyinde, ?Isının Yayılma Yolları? konusunda hazırlanan materyallerin etkililiğinin araştırılması amaçlanmıştır.Çalışmada yarı deneysel yöntem kullanılmıştır. Bu çalışma 2006?2007 öğretim yılının ikinci döneminde bir uygulama öğretmeni ve 47 (24 deney, 23 kontrol) altıncı sınıf öğrencisi ile yürütülmüştür. Veri toplama araçları olarak açık uçlu sorulardan, mülakatlardan ve gözlemlerden faydalanılmıştır. Açık uçlu sorular ısının yayılma yolları konusunda bilgi ve derinleşme aşamalarına yönelik olarak hazırlanmıştır. Bu sorular örnekleme uygulama öncesinde ve sonrasında ön ve son test olarak uygulanıştır.
Özet (Çeviri)
The constructivist learning theory supports the idea of student-centered approach in learning process. According to this theory, in order to provide meaningful and effective learning, some guided materials about the elaborate stage of the 5E model for students and teachers are needed. The aim of this study is to determine effectiveness of the materials about ?The Ways of Spread of Heat? based on the elaborate stage of the 5E Model on the sixth grade primary students.The quasi-experimental research desing was used . This study was carried out in second term of 2006-2007 instructional year with one practicing teacher and 47 sixth grade students, comprising an experiment group (24 students) and a control group (23 students). The data was collected by using open-ended questions, interviews and observations. Open-ended questions were developed to determine students? knowledge level and effectiveness of the materials on the elaborate stages related to the subject ?The Ways of Spread of Heat? . These questions were applied to the sample before and after the study as pre-post tests.