Eyüp tekkelerinin mevcut durumunun değerlendirilmesi ve Sertarikzade Tekkesi için restorasyon önerisi
Evaluation of the current state of dervish lodges in Eyüp and a restoration proposal for Sertarikzade Dervish Lodge
- Tez No: 213914
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. Z. HALE TOKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Eyüp'e ilk olarak VI. yüzyılda, Bizans döneminde yerlesilmeye baslanmıstır. lk kuruldugu dönemde manastırların agırlıklı oldugu bölge, stanbul'un fethi sonrası slam dini odaklı bir yapılasmanın gelistigi bir yerlesim haline gelmistir. Bu tezde incelenen tekke yapıları da semtin gelisiminin önemli bir parçası olmustur. Tekke yapılarının bir kısmı cami, medrese gibi farklı islevlerle kurulmus, sonradan tekke yapısı olarak kullanılmıs, bir kısmı ise kurulusundan tekkelerin kapatıldıgı 1925 tarihine kadar tekke olarak varlıgını sürdürmüstür. Bu tezin konusu, günümüze kısmen de olsa ulasabilmis 28 tekkenin tarihsel ve mimari gelisimi ile bugünkü durumlarının incelenmesidir. ncelenen tekkelerden, oldukça harap durumda olan Sertarikzade Tekkesi için bir öneri gelistirilmistir. Tekkenin tevhidhane-türbe yapısının duvarları kalmıs, bitisigindeki selamlıgın büyük kısmı yok olmustur. Tekkelerin geçirdigi süreçlerin anlatıldıgı ve Sertarikzade Tekkesi örneginin detaylı olarak incelendigi bu çalısma üç bölümden olusmaktadır. I. Bölümde tekke tanımı yapılmıs, tekke yapılarının fonksiyonları, mekan kurgusu ve isleyisine kısaca deginilmistir. II. Bölümde Eyüp ilçesinin tarihsel gelisimi, dini yapılarla semtin gelisimi arasındaki paralellik incelenmis, Eyüp'te kurulmus olan tekkelerin tarihsel ve mimari olarak geçirdigi asamalar ve de bugünkü durumları anlatılmıstır. III.Bölümde Sertarikzade Tekkesi'nin genel tanımı yapılarak tekkeyi olusturan birimler ve günümüzdeki durumu incelenmistir. Yapının yok olan kısımlarını tamamlayabilmek amacıyla, yazılı ve görsel belgelerin ısıgında Sertarikzade Tekkesi için restitüsyon önerisi hazırlanmıstır. V Sertarikzade Tekkesi'nin yeniden ihyası için mevcut hasarların giderilmesi ve kayıp bölümlerin tamamlanmasına yönelik müdahaleler için bir öneri gelistirilmistir. Yapının restitüsyon önerisine uygun olarak restorasyon projesi hazırlanmıstır. Sonuç bölümünde ?Sertarikzade Tekkesi? örneginde Eyüp tekkelerinin bugünkü durumuna ve korunamama sebeplerine deginilmistir.
Özet (Çeviri)
The first establishments in Eyüp have started in the VIth century in under the Byzantium ruling. It has developed as one of the focal areas for divine buildings since then. Dervish Lodges, which is the subject matter for this thesis, has also helped Eyüp in this aspect. Some of the dervish lodges were built to serve as a mosque or madrasah, and were later converted to a lodge and some of them has started as lodges and served until they were banned in 1925. This thesis analyzes the historical and architectural development, and the current status of the 28 lodges in Eyüp that could exist partially up until now. It also covers an approach for restoring Sertarikzade Lodge, which is in ruins now. The walls of the shrine and the maousoleum still exist, while the sheikh house next to it has very little left. This work is composed of five sections that cover various phases of the lodges and the detailed case for the analysis of Setarikzade Lodge. The functions of the lodge buildings, site setup and operation is briefly covered in the Ist Section. The comparative analyisis of historical development of Eyüp and the development of divine buildings in the district is covered in the IInd Section. And this section addresses The current status and the historical and architectural changes of the existent and nonexistent lodges IIIth Section addresses A restitution project has been prepared for Sertarikzade Lodge in order to complete the missing parts of the building, with the help of written and visual references. A restoration project is prepared, and various methods for improving the damaged and missing parts are propsed for re-establishment of Sertarikzade Lodge. VII In the Final Section, Sertarikzade Lodge is taken as a case to assess the current status of the lodges and the reasons for not being able to protect the lodges from deterioration. Methods and actions for restoring or preserving damaged or non-existent lodges is also addressed in this final section.