Prototipleme teknolojilerinin ürün tasarımına etkileri
The effects of prototyping technologies on product design
  1. Tez No: 213913
  2. Yazar: HASAN AĞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL TOKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada prototip imalatı ihtiyacını fonksiyonel açıdan daha etkin ve hızlı çözebilmek amacı ile geliştirilmeye başlanmış bilgisayarlı prototipleme teknolojileri, kullanım alanları ile birlikte ürün tasarımı kavramı açısından araştırılacaktır. Ürün tasarım sürecinde uygunluk testleri ve iyileştirme çalışmaları prototip modeller üzerinden yapılmaktadır. Pazara sunulan ürünlerin birbirinden farklı kullanıcılar tarafından değişik şartlar altında sağlıklı şekilde hizmet etmesi beklenir. Ürün geliştirme sürecinde, prototipler kullanılarak yapılan iyileştirme çalışmaları ve uygunluk testleri, kitlesel üretim mevcut olduğundan beri vazgeçilmez bir aşamadır. Bilgisayarlı prototipleme teknolojileri, bitmiş ürüne yakın fiziksel özellikler gösterebilen prototiplerin hızlı bir şekilde üretilebilmesi ihtiyacına cevap verebildiği için ortaya çıkmış ve hızla yayılan yeni sayılabilecek bir tekniktir.Bilgisayarlı prototipleme teknolojilerinin ilk patent örnekleri 1980 yılından itibaren ortaya çıkmıştır. Gelişen bilgisayar teknolojileri ve malzeme bilimi ile beraber 1990'lı yılların başlarından itibaren bilgisayarlı prototipleme teknolojilerinin gelişimini kısıtlayan engeller hızlı bir biçimde ortadan kalkmaya başlamıştır. Sürekli gelişen hammadde teknolojisi ile plastik, seramik, metal ve alçılar gibi geniş bir malzeme yelpazesi kullanılabilmektedir. Karmaşık yapılı geometrilerin, uygun teknik şartları karşılayabilen malzemeler ile tek aşamada üretilebilmesini sağlayan bilgisayarlı prototipleme teknolojileri, prototip, üretim araçları ve nihai ürün üretimi için kullanılmaktadır. Bu teknoloji ürün geliştirme sürecini hızlandırmakta ve dolaylı olarak maliyetleri aşağıya çekmektedir. Ayrıca karmaşık geometrik yapılardaki formları üretebilme yeteneği sayesinde, ürün tasarımı kavramı açısından yeni açılımlar doğurmaktadır.Bu araştırmada bugün için en yaygın kullanılan bilgisayarlı prototipleme teknolojileri örnekleri, çalışma mantıkları açıklanarak incelenmektedir. Farklı tekniklerin, hangi uygulama sahalarında, ne amaçla kullanıldığı örnekleri ile beraber gözlemlenmektedir. Bu araştırmadan çıkan sonuçlar doğrultusunda, henüz yeni sayılabilecek bu teknolojinin ürün tasarımına etkileri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study computer aided prototyping technology; which has been developed to find a functional and efficient solution for the prototype manufacturing demand; will be examined with its application areas and product design concept. In the product design process compatibility tests and upgrade studies are being implemented on the prototype models. Reliable service of the products are being expected through the usage of those products in the market by the different consumers under different circumstances. Since the beginning of the mass production, compatibility tests and upgrades, which are done through prototypes, has become an indispensable phase. Computer aided prototyping technologies emerged as a result of the necessity of the production of the prototypes that show resemblance to the finished products and this technology can be considered as a rapidly growing and new technology. The first patent samples of the computer aided prototyping technologies emerged in 1980. With the evolution of computer technologies and material science at the beginning of the 90?s the obstacles that limit the development of the computer aided prototyping technologies has increasingly diminished. With the help of the constant developments in the raw material technology, wide range raw materials such as plastic, ceramic, metal and plaster can be used. Computer aided prototyping technologies, which provides the production of the complex geometric shapes with the appropriate materials single stage; are used for prototypes, production tools and final production. This technology accelerates the product design process and lowers the costs indirectly. In addition to this, with its capability of manufacturing complex geometrical forms, this technology provides different aspects for product design concept . In this study, computer aided prototyping technologies samples are being explained with their application. Different techniques application areas and their application purposes are observed with their examples. The results of this study point out the effects of this relatively new technology to the product design.