Organik tarımda bitki besleme ve toprak düzenleyici olarak kullanılan girdilerin kimyasal özelliklerinin incelenmesi
Assessment of chemical compositions of the commercial organic fertilizers and soil conditioners region olive areas
  1. Tez No: 213964
  2. Yazar: BETÜL KARACALAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ANAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ziraat Bölümü
  12. Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Organik gübrelerin toprağın kimyasal özelliğini etkileyerek bitki besin maddesi kapsamlarını arttırdığı, aynı zamanda da toprakların fiziksel ve biyolojik özellikleri üzerine önemli ve olumlu etkide bulunduğu bilinmektedir. Organik maddenin ayrışması ile toprağın makro ve mikro bitki besin maddelerince zenginleşmesi yanı sıra su tutma kapasitesi de yükselir. Toprakların organik madde kapsamlarını korumak ve uygun duruma getirmek için organik gübreler kullanılır. Bu amaçla organik ürün piyasasında yetkili kuruluşlar tarafından sertifikalanmış olan bitki besleme preparatları; organik gübreler; Kompost Edilmiş Katı Hayvan Gübresi, Kompost Edilmiş Sıvı Hayvan Gübresi, Tavuk Gübresi, NK' lu sıvı Organomineral gübre formları, toprak düzenleyicileri; Leonardit (Hümik Asit), klinoptilolit (zeolit), deniz yosunu, tarım kireci, alüminyum silikat unu, sıvı fülvik asit ve amino asit karışımları, ve yapısı zenginleştirilmiş toprak düzenleyicileri olmak üzere üç grup altında toplanmaktadır.Bu çalışmanın amacı organik tarımda kullanılan girdilerin henüz tam olarak belirlenmemiş olan sınıflandırmasını tam olarak belirlemek ve kullanılan materyallerin organik tarımda önemli bir kriter olan ağır metal içeriği ile etiket değerlerinin ortaya konmasıdır.Anahtar Sözcük: organik tarım, organik gübre, toprak düzenleyicisi, ağır metal
Özet (Çeviri)
It is very well known that the physical, chemical and biological properties of soil enhance by organic fertilizer applications. Plant nutrients, their availabities in the soil and water holding capacities increase. In organic agriculture the increase of the soil organic matter is fulfilled by special certificated preparates such as composted farmyard manure, composted liquid farmyard manure, poultry manure, organo-mineral fertilizers enriched by N and K sources which are grouped under the name ?organic fertilizers?. As ?soil conditioners? Leonardite (humic acid), clinoptilolite (zeolite), sea weed and sea weed extracts, calcium carbonate of natural origin, aliminium silicate, liquid fulvic acid and amino acid. Under the name ?organic fertilizers and soil conditioners? some special preparates are present.Key word: organic agriculture, organic fertilizers, soil conditioners, heavy metal