Standart Formlar Kullanılarak Durum Geri Beslemeli Sistem Tasarımı
System design with state feedback by using standart forms
- Tez No: 214024
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ FUAT BOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Teknik Eğitim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Technical Education
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Çevremizde rastlayacağımız pek çok sistem yapısı çoğu zaman kararsız ve istemsiz davranışlar sergiler. Bu yüzden, bu yapıdaki sistemlerin davranışlarının denetlenme ihtiyacı çoğu kez karşımıza çözülmesi gereken bir problem olarak çıkar. Sistemin ortam koşullarına göre düzensiz yapıda bulunması, denetimin gerekliliğinin bir göstergesidir. Denetim sadece kararsız sistemlerde değil, kararlı sistemlerde de kullanılabilir.Kontrol sistemleri tasarımında, optimum denetleyici parametrelerinin elde edilmesi ve yöntem olarakta standart formların kullanılması giderek artan oranda önem kazanmaktadır. Bu tezde standart formlar kullanılarak, durum geri beslemeli sistemlerdeki denetleyici parametrelerinin, optimum değerlerini elde etme yöntemleri çalışılmıştır. Tez, optimizasyon metotları, durum geri beslemeli sistemler, standart formlar ve denetleyici tasarımı konularını kapsamaktadır. Daha önceki pek çok çalışmada, ileri yön denetleyici kullanılarak denetim gerçekleştirilme çalışmaları yapılmıştır. Yine geri besleme yolu üzerinde kullanılan denetleyici tasarımına ait pek çok yöntem vardır.Bu çalışmada performans ve sistem cevabının oldukça iyi olduğu standart form yapılarının, geri beslemeli denetimde kullanılmasına ilişkin çalışmalar yapılmış ve bazı üstün performans değerlerine sahip sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Many of the systems, which can be seen around, usually show changeable attitudes or unstable behaviors. Thus, usually control needs for changing the systems performances are arose as a problem, which should be solved. Irregularity of the system structure according to surroundings, indicate the controlling needs. Control systems or controllers can also be used not just for unstable systems but also for stable systems for performance improvements.Importance of the obtaining the optimum controller parameters especially using the standard forms are increasing for last decades. Thus, in this thesis, state-feedback controller design methods using optimization and standard forms are studied. This thesis contains optimization methods, state-feedback systems, standard forms and controller design methods. In recent years researchers have done many works on the use of and designing controllers in feed-forward path or feedback path.In this work, a research has been done on the use of the standard forms, which usually give good systems performances and responses, in the state-feedback controller design methods. The results, which have been obtained from the method, give some superior performance values over some well known design method?s results.