Öğretmenlere yönelik sürekli mesleki gelişim etkinliklerinin öğretmen ve okul yöneticilerinin görüşlerine göre incelenmesi: Türkiye ve İngiltere örneği
The examination of continuous professional development activities for teachers from the perspectives of teachers and school managers: The case of Turkey and England
- Tez No: 440127
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SONER MEHMET ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu araştırmada Türkiye ve İngiltere'de öğretmenlere yönelik sürekli mesleki gelişim etkinliklerinin öğretmen ve okul yöneticileri perspektifinden incelenmesi amaçlanmıştır. Sürekli mesleki gelişimin öğretmenlerin kişisel ve mesleki yönden kendilerini geliştirmelerinin yanı sıra öğrencilerin öğrenmesi, okulun ve eğitim sisteminin niteliği bakımından taşıdığı önem nedeniyle bu çalışmaya ihtiyaç duyulmuştur. Araştırma nitel modele dayalı tasarlanmış olup, tanımlayıcı durum çalışması yöntemi kullanılmıştır. Veriler, araştırmacı tarafından yapılandırılmış türde geliştirilen görüşme formları kullanılarak yüz yüze görüşmelerle ve Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı OECD tarafından yapılan Uluslararası Öğretme ve Öğrenme Araştırmasının (TALIS) bir bölümünü oluşturan anket aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmanın çalışma gurubunu, amaçlı örnekleme yöntemlerinden biri olan maksimum çeşitlilik örnekleme yoluyla seçilen Türkiye ve İngiltere'de toplam 14 okulda görev yapan 15 yönetici ve 54 öğretmen oluşturmuştur. Araştırmanın geçerliğini sağlamak amacıyla uzman görüşleri alınmış, ölçme aracı bir grup öğretmen üzerinde uygulanarak güvenirliği sağlanmıştır. Çalışmada nitel verilerin analizinde betimsel analiz tekniği kullanılmış, bulgular görüşme formunda yer alan sorular doğrultusunda sunulmuştur. Ayrıca, nicel verilerin analizinde SPSS 15 paket programından yararlanılarak frekans, yüzde, aritmetik ortalama ve standart sapma hesaplanmış, Türkiye ve İngiltere'deki öğretmenlerin mesleki gelişim durumlarına ilişkin görüşlerinin karşılaştırılmasında Mann Whitney U- Testi kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlar özet olarak şu şekildedir: 1.Türkiye'deki öğretmen ve okul yöneticileri sürekli mesleki gelişim kavramını daha çok hizmet içi eğitim kavramı ile ilişkilendirerek açıklarken, İngiltere'deki öğretmen ve okul yöneticileri mesleki gelişim kavramına daha geniş bir perspektiften bakarak; kişisel ve mesleki gelişimin yanı sıra, okulun gelişimi ve yaşam boyu öğrenme ile ilişkilendirmişlerdir. 2.Türk öğretmenler sürekli mesleki gelişim etkinliklerinde edindikleri bilgi ve becerilerinin etkililiğini değerlendirmeye yönelik hiçbir yöntem veya teknik belirtmezken, İngiliz öğretmenler bu etkinliklerin değerlendirilmesinde gözlem, geri-dönüt, anket, performans değerlendirme gibi yöntemleri kullandıklarını ifade etmişlerdir. 3.Türk öğretmenler mesleki gelişime yeterince önem verilmemesi ve etkinliklerin yetersizliği gibi etkenlerden şikâyet ederken, İngiliz öğretmenler ülkelerindeki mesleki gelişimin kaynak ve içerik olarak her geçen gün zenginleştiğini, farklı öğretmen ihtiyaçlarına göre farklı etkinlik seçeneklerinin mevcut olduğunu belirtmişlerdir. 4.Türk yöneticiler okullarında görev yapan öğretmenlerin sürekli mesleki gelişim etkinliklerine katılım konusunda isteksiz olduklarını ve çoğunlukla zorunlu etkinliklere katıldıklarını belirtirken, İngiliz yöneticiler bu konuda öğretmenlerinin yeterince istekli olduklarını ifade etmişlerdir. 5.Sürekli mesleki gelişim etkinliklerinin düzenlenmesinde Türkiye ve İngiltere arasındaki yapısal olarak temel fark, Türkiye'de eğitim bakanlığının hem bakanlık hem de il ve ilçe eğitim müdürleri yoluyla öğretmenlere yönelik sürekli mesleki gelişim etkinliklerinin düzenlenmesinde aktif bir rol alması, İngiltere'deki eğitim bakanlığının ise öğretmenlere yönelik sürekli mesleki gelişim etkinliklerinin düzenlenmesini okullara bırakması ve bakanlık olarak bu etkinliklerin düzenlenip düzenlenmediğinin denetimini yapması olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research it is aimed to examine continuous professional development activities for teachers from the perspectives of teachers and school managers. This study is needed because of the importance of continuous professional development with regard to personal and professional development of the teachers, increasing the quality of student learning and overall quality of school and whole education system. This study is designed based on qualitative research and descriptive case study. Data was collected through face to face structured interviews and by using interview forms developed by the researcher. In addition to interview forms, a questionnaire adapted from a part of Teaching and Learning International Survey (TALIS) conducted by OECD was also used to collect data. The participants of the research consisted of 15 managers and 54 teachers in 14 schools in Turkey and England. Maximum variation sampling which is one of the purposeful sampling methods was used for the selection of these participants. For the validity and reliability of the research, experts' opinions were received and also, assessment instrument was pre-implemented before the real implementation, Qualitative data was analyzed by using descriptive analysis technique. Findings were presented according to questions in the interview forms. In addition, quantitative data was analyzed by using frequency, percentage, arithmetic mean and standard deviation in the SPPS 15 Pocket Program. Mann Whitney U- Test was utilized to compare Turkish and English teachers' opinions with regard to continuous professional development. Summary of the findings of the research are as follows; 1.While Turkish teachers and head teachers explained the concept of continuous professional development by linking together with in the concept of in-service education, English teachers and head teachers expressed the same concept in a broader perspective by linking it with personal and professional development of teachers, school development and lifelong learning. 2.Turkish teachers didn't mention about any method or technique used for the evaluation of knowledge and skills gained in continuous professional development activities but teachers in England stated that they were using some methods and techniques such as; observation, feedback, performance management, survey and questionnaires for the evaluation of knowledge and skills gained in continuous professional development activities. 3.Teachers in Turkey complained about inadequacy of the activities and not giving enough importance to professional development; however, teachers in England stated that professional development in their country was enriching in terms of source and content day by day and there were many activity choices according to their interests and needs 4.Whereas Turkish head teachers stated that their teachers were unwilling to participate in professional development activities and they only took part in the activities that were compulsory, head teacher in England expressed that their teachers had a high motivation in taking part in these activities. 5.The main difference between two countries in organizing continuous professional development activities for teachers was found that Turkish ministry for education had an active role with local authorities in organizing these activities but English ministry of education leave this responsibility to each individual school and only inspected whether they were conducted properly.