Azerbaycan bankacılık sisteminde Türk sermayeli bankaların faaliyetleri, pazar payları ve performansları
Activities, market shares and performances of banks with Turkish capital in Azerbaijanı Banking System
- Tez No: 214064
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KIYILAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Aynı milletten olan Azerbaycan ve Türkiye devletleri arasındaki ilişkilerintarihin derinliklerine uzanan kökleri vardır. Devlet olarak ilk ilişkiler, 1918'deAzerbaycan'ın bağımsız bir devlet olması ile başlamış ve iki devlet arasında dostlukve askerî yardım hakkında bir antlaşma imzalanmıştır. Rus egemenliğinin sebepolduğu 70 yıllık bir aradan sonra 14 Ocak 1992'de imzalanan ?Türkiye Cumhuriyetiile Azerbaycan Cumhuriyeti Arasında Diplomatik İlişkilerin Tesisi HakkındakiProtokol?, söz konusu ilişkileri kaldığı yerden tekrar başlamasını sağlamıştır. İki ülkede aralarındaki ekonomik, kültürel ve siyasi münasebetlerin ivme kazanmasınısamimi bir şekilde istemektedirler.Bu çalışmada, Türkiye ile Azerbaycan arasındaki ekonomik ilişkileringelişmesinde etkili olan Türk sermayeli bankaların Azerbaycan bankacılıksektöründeki pazar payı araştırılmıştır. Araştırmada Türk sermayeli bankalarınAzerbaycan piyasasına girişinde ve pazar payını artırmasında etkili olan faktörlerbelirlenmiştir. Türk bankalarının pazar payının artışı hem iki ülke arasındakiekonomik ilişkileri, hem de Azerbaycan ekonomisinin ve bankacılık sektörününgelişmesini olumlu yönde etkilediği saptanmıştır.Çalışmanın iki belirgin boyutu vardır. Birincisi, teorik olarak Türk sermayelibankaların Azerbaycan'a gelerek faaliyetlerini sürdürmelerinin araştırılması ve bubanka grubunun karlılığının etkin bir biçimde modellenerek elde edilen modellerinuygun istatistik tekniklerle tahmin edilmesidir.
Özet (Çeviri)
There are deep historical roots in relations between Turkey and Azerbaijan,which are the same nation. The first contacts on the state level have begun in 1918when Azerbaijan became an independent state. In that time, the friendship andmilitary assistance treaty was signed between the two states. After the 70 years ofinterruption caused by the Russian hegemony, relations have re-started by thesigning of the protocol regarding ?the establishment of diplomatic relations betweenthe Republic of Azerbaijan and Turkey? on 14 January 1992. Both countries wish toaccelerate reciprocal economic, cultural and political relations.In this study, it is examined market shares of Turkish banks which have beeninfluential in development of economic relations of Turkey and Azerbaijan. Thefactors which have been effective in entrance of Turkish banks to the Azerbaijanimarket and rise of their market shares have been identified in this work. It isdesignated that the rise of market shares of Turkish banks has positively effected theeconomic relations of both countries as well as development of the Azerbaijanieconomy and the banking system.This study has two important dimensions; first, in terms of theoretical point ofview to examine the activity of Turkish banks which are working in Azerbaijan, andsecond, using statistical techniques to forecast suitable models for the effectivenessof this group of banks.