İmkb-30 endeksinde yer alan menkul kıymetlerden ortalama-varyans modeline göre optimal portföy oluşturulması ve riske maruz değer yaklaşımıyla portföy riskinin hesaplanması
Determination of optimal portfolio in ise-30 by using mean-variance model and calculation of portfolio's risk with value at risk approach
- Tez No: 214065
- Danışmanlar: PROF.DR. İHSAN ERSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Riske Maruz Deger (RMD); belirli bir zaman ufkunda, verilen güven düzeyinde beklenen maksimum kayıp olarak tanımlanabilir. Riske Maruz Deger, menkul kıymetlerin olusturdugu portföydeki toplam riski sadece bir degerle özetleyerek sunmaya çalısmaktadır. Son yıllarda gelisen finansal sistemle birlikte Riske Maruz Deger en önemli risk yönetim ve risk ölçüm araçlarından biri haline gelmistir. Bu çalısmada amaçlanan; optimal portföy bilesiminin belirlenmesi, optimal portföyün bugün için Riske Maruz Degerinin hesaplanması ve gelecekteki bir gün için Riske Maruz Degerinin tahmin edilmesine iliskin bir çalısma yapmaktır. Bu amaç dogrultusunda MKB Ulusal-30 (MKB-30) Endeksinde Ortalama-Varyans Modeline göre en az MKB Ulusal-30 (MKB-30) Endeksi kadar getiri saglayacak olan optimal portföy belirlenecek ve optimal portföyün bugün ve gelecekteki bir anda RMD'si, Varyans-Kovaryans Yöntemi kullanılarak hesaplanacaktır. Tahmin modeli olarak ARIMA (Otoregressif Bütünlesik Hareketli Ortalama) ve GARCH (Genellestirilmis Otoregressif Kosullu Degisen Varyans) modelinin kullanılması tercih edilmistir. Bulunan sonuçlar gerçeklesen degerlerle karsılastırılacaktır. Sonuç olarak, GARCH modellerinden elde edilen sonuçlar ve ARIMA modellerinden elde edilen sonuçlar gerçeklesen degerlere yakın sonuçlar vermistir. GARCH modeli ile elde edilen RMD sonuçları, gerçeklesen RMD sonuçları ile aynı yönde sonuçlar vermistir. Fakat, ARIMA modelinden elde edilen sonuçlar gerçeklesen RMD sonuçları ile aynı yönde sonuçlar vermemistir. GARCH(1,1) modeli en güçlü GARCH(p,q) modeli olarak sıklıkla kullanılmısken, ARIMA(p,d,q) modelleri için belli bir modelin oldugu söylenememistir.
Özet (Çeviri)
Value at Risk (VaR), can be defined as the maximum expected loss from an investment at a specific confidence level over a certain period of time. It is an attempt to summarize total risk in a portfolio of securities with a single number. Recently, Value at Risk has been one of the most popular risk management measurement tools with the improvement in financial system. The aim of this study is to determine optimal portfolio composition and calculate optimal portfolio?s Value at Risk for today and estimate optimal portfolio?s Value at Risk for any day in the future. According to this aim optimal portfolio, return of which is at least equall to ISE National-30 (ISE-30)?s return, will be determined in ISE National-30 (ISE-30) by using Mean-Variance Model and optimal portfolio?s VaR will be calculated for today and for any day in the future by using Variance-Covariance Method. It is prefered to use ARIMA (Autoregressive Integrated Moving Average) model and GARCH (Generalized Autoregressive Conditional Heteroscedasticity) model as the forcasting model. Results obtained from these models will be compared with realized results. As a conclusion, VaR?s results obtained from both GARCH models and ARIMA models have been close to real VaR?s results. Results found from GARCH models have been in the same direction with real VaR results. But results found from ARIMA models have not been in the same direction with real VaR results. Also, the GARCH(1,1) model has been frequently used as the most robust GARCH(p,q) model, but it has not been told any specific model for ARIMA(p,d,q) models.