Sigorta sektöründe risk yönetimi, alternatif risk transfer yöntemleri, şirketler için bir öneri: hava durumu opsiyonları
Risk management in insurance sector, alternative risk transfer methods, an offer for companies: weather options
- Tez No: 214063
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MURAT KIYILAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sigortacılık, İşletme, Insurance, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 270
Özet
Sigorta sektörü için risk transferinde kullanılan geleneksel yöntemlerin, meydana gelen dogal felaketlerin veya terörist faaliyetlerin ardından yasanan süreçte güvenilirliligi ya da yeterliligi artık tartısılmaya baslanmıstır. Bu tartısmanın devamında sermaye piyasalarının sigorta sektörüne sundugu finansal enstrümanlar yaklasık 10 yıllık süreçte oldukça ilgi gömüstür. Bu çalısmada sigorta sektörüne iliskin temel kavramsal açıklamalara degindikten sonra sigortacılıkta son dönemde gündemde olan alternatif risk transfer yöntemleri incelenmistir. Bu yöntemlerin araçlarından biri olan hava durumu türevlerine yönelik arastırma detaya indirilmis ve hava durumu opsiyonu satın almıs Türkiye'nin bilinen ilk sirketi olan Bursa Gaz'ın bu sözlesmesi, uygulama kısmında ayrıntısı ile incelenmistir. Hava durumu türevlerinin sirketler tarafından hangi sartlarda tercih edilmesi gerektigi açıklanmaya çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
In the progress time after the terrorist attacks, natural disasters or weather temperature?s deviation from the average; it has been started to discuss if it is reliable or sufficiency of the traditional methods, used on the risk transfer for the insurance companies. By this argument, in 10 years, it has been attracted attention to financial instruments which have presented by capital markets to insurance industry. In this study, after mention about basic conceptual explanations of insurance industry, alternative risk transfer methods which current in insurance in the last period are investigated. The investigation about weather derivative which is the one of an instrument of these methods are detailed and at the application part, a weather option contract, belongs to Bursa Gaz which is known as the first company of Turkey, taking position on a weather derivative, is investigated by detailed. It is tried to explain that on which conditions, the weather derivatives should prefered by the companies.