Sektör imajının değiştirilmesi; uygulama örneği Türk Deri Sektörü
Alteration of Sectoral Image; Implemantation sample Turkish Leather Sector
- Tez No: 214071
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT GEZGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu çalısmada imaj kavramı ve imajın olusumu nörobiyolojik asamalarla beraber algılar ve tutumlar irdelenerek anlatılmıstır. Bu baglamda toplumsal algılamada bir bütünlük oldugu ve kurum imajlarının toplamının sektör imajını olusturdugunu ortaya koyan, güç odagı imaj olusum modeli adı altında bir model yaratılmıstır. Bütün sektörlere uygulanabilir bu model temel alınarak Türkiye'nin ihracata dayalı, rekabet gücü yüksek deri hazır giyim sektörünün durumu ve imajı, sektör üyelerine yapılan sormacaların sonuçlarıyla beraber ele alınmıstır. Sonuç olarak kurumların imajlarının sektörün diger kurumlarını olumlu yada olumsuz olarak etkiledikleri ve olumlu imajın pazarda rakiplere göre üstünlük sagladıgı bilincinin olustugu gözlemlenmistir.
Özet (Çeviri)
In this research, the concept and the formation of image is explained by examination of attitudes and perception within neurobiological phases. Therefore a model named power focused image formation was created stating that; an integrity in communal perception and sectoral image is the overall of the institutional images. Taking this model as a base model, which also can be applicable to all sectors; Turkey?s export based highly competitive ready wear leader sector?s position and image is considered with the results of the surveys given. As a result, it is observed that corporates image has both positive and negative effects on other firms in the sector and result in consciousness that positive image compared to rivals on the market, provides supremacy.