Elements of teaching-learning modes as reflected in teaching adults english: A Turkish case
Yetişkinlere ingilizce öğretme sürecinde öğretim-öğrenim modlarının faktörleri: Türkiye bağlamı
  1. Tez No: 214070
  2. Yazar: ERVIN KOVACEVIC
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLEK İNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalısmanın amacı, yetiskinlere ngilizce egitimi veren dil kurslarında, ngilizceögretmenleri tarafından sürekli olarak sergilenen ögretim yaklasımlarının niteliklerinibetimlemek ve sorgulamaktır. ncelenen egitim baglamında ögretmenlerin davranıslarıve bu davranısların sıklıgı, ögretim stillerini ölçmek için tasarlanmıs ?Likert? türü(Daima ? Asla Skalası) anket kullanılarak elde edilmistir. stanbul'daki farklı dilokullarında çalısan yetmis ögretmen anketteki elli iki soruya cevap vermislerdir. Dahaönce hem Yetiskin Egitimi hem de ngilizce Ögretim Metodolojisi üzerine yapılmısçalısmalardan çıkartılmıs ilkeler ile anketten elde edilen sonuçlar karsılastırılmıstır.Yapılan çalısmalardan su dört sonuç çıkartılmıstır:(1) Ögretmenlerin çogu yetiskin ögrenci profilinin gereksinimlerini ve isteklerinikarsılayamamaktadır.(2) Andragojik ilkelerin gerektirdigi ?ögrenim - ögretim isbirligi? sorgulanançogu ögretmenin sınıfında yer almamaktadır.(3) Çogu ögretmen, ögretmen-merkezli ögretim anlayısına egilimgöstermektedir.(4) Ögretmen ögretim sürecinin her asamasında belirli bir ögretim stiline aynıderecede baglı kalmamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research was both to depict and question the persistent teachingbehaviors English language teachers display in the classrooms of non-compulsorylanguage schools while teaching adults. These behaviors and their frequency in theclassroom context were identified by a survey that was primarily designed to assessteaching styles through a Likert ? type scale ranging from Always to Never. Seventyteachers from several language schools (Istanbul/Turkey) responded to the fifty-twoquestions of the survey. A comparison was made between the results of the surveyand the principles deduced from both the literature on Adult Education and ELTMethodology, revealing the following findings:(1) The majority of the respondents do not answer all the needs and demands thateach adult learner profile requires.(2) The majority of the teachers do not provide the circumstances for the?collaborative mode? prescribed by the andragogical principles.(3) The teaching styles of the majority of the English teachers of the languageschools tend towards the teacher-centered pole.(4) A teacher does not necessarily always tend to either one of the teaching stylepoles in all the aspects of teaching process in the same degree.