Leopold Auer'in KademeliKeman Eğitimi adlı sekiz ciltlik kitabının incelenmesi
Research of Leopold Auer's graded course of Violin Playing in 8 books
- Tez No: 214076
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYDA UZGÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 268
Özet
Bu tez ile Leopold Auer'in hayatı, yetiştirdiği kemancıların özgeçmişleri ve yazdığı 8 ciltlik kitapta sunulan keman teknikleri ile birlikte bu tekniklere ilişkin önerilen egzersizler incelenmiştir. Bu inceleme sırasında ?keman ve yayın yapısı ile ilgili genel bilgiler? başlığı altında kemanın ve yayın yapısı anlatılmış ve tutuş üzerinde durulmuş; tüm pozisyonlar ve pozisyon geçişleri incelenmiş; sol el ve sağ el teknikleri üzerinde durulmuş; gamlar, arpejler ve etüdler detaylı bir şekilde incelenmiştir. Bu tezin oluşturulmasında daha önce yapılmış tezlerden, Leopold Auer'in kaleme almış olduğu kitaplardan, internet üzerinde yayımlanmış bilgilerden ve Türkçe kaynaklardan yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to give information about the life of Leopold Auer and the career of his students as well as to examine the exercises that he wrote in his Violin Method. During this study the structure and holding techniques of the violin and bow, left hand and right hand techniques, scales, arpeggios and etudes have been comprehensively researched. In writing this thesis, many books written by Auer, information from internet, sources in Turkish and many thesis related with this subject have been used.