Seri tedarik zincirinde temel-stok seviyelerinin simülasyon temelli genetik algoritma ile çözülmesi
Solution of base-stock levels in a serial supply chain with simulation based genetic algorithm
  1. Tez No: 214077
  2. Yazar: NİHAN KABADAYI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NECDET ÖZÇAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu tez çalısmasında, tedarik zinciri ve yönetimi, stok yönetimi, simülasyon ve genetik algoritma ile ilgili bilgilere yer verilmistir. Seri bir tedarik zinciri içerisindeki toplam tedarik zinciri maliyetlerini minimize etmek amacıyla, zincir elemanlarının stok seviyelerinin optimizasyonuna yönelik bir çalısma yapılmıstır. Optimizasyon yöntemi olarak simülasyon temelli genetik algoritma kullanılmıstır. Kullanılan veriler Daniel ve Rajendran'ın (2004) makalesinden alınmıstır. Simülasyon modeli için Microsoft Excel ve genetik algoritma için MATLAB, programları kullanılmıstır. Yapılan çalısma sonucunda, genetik algoritma operatörlerinde yapılan degisikliklerin uygun sonuca yaklasmada yararlı oldugu gözlenmistir.
Özet (Çeviri)
In this dissertation project, supply chain and management, inventory management, simulation and genetic algorithm methods are studied. Simulation based genetic algorithm is proposed to optimize the base-stock levels with the objective of minimizing the total supply chain cost in the entire supply chain. In this study data are obtained from the Daniel and Rajendran (2004) and Microsoft Excel and MATLAB software used as a solution tool. In conculusion, it is observed that changes in the operators of genetic algorithm are useful to approximate optimum results.