Approach to language learning strategies in English language courses in Kosova
Kosova?daki İngilizce derslerinde dil öğrenme stratejilerine yaklaşım
- Tez No: 214078
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVİNÇ HATİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmanın amacı Kosova'da İngiliz dili eğitiminde dil öğrenme stratejilerine olan yaklaşımıincelemektir. Bu doğrultuda Kosova'daki İngiliz dili müfredatında özellikle dokuzuncu sınıfmüfredatında stratejilerin yeri, öğrencilerin strateji kullanımı, İngilizce öğretmenlerinin stratejiöğretimi, ve dokuzuncu sınıfların İngilizce ders kitabındaki stratejiler araştırılmıştır. Bu araştırmanınKosova eğitim sistemini hayat boyu öğrenme gereksinimi ve Ortak Dil Dosyası'ndaki ilkelerdoğrultusunda gelecekte yapılacak yeni düzenlemelere götürmede önem taşıyan örnek bir çalışmateşkil edeceği düşünülmektedir. Bu çalışma Türklerin çoğunluğunun yaşadığı yer olan Prizren'deİngilizce öğrenen seksen üç dokuzuncu sınıf Türk öğrencisi ve yedi İngilizce öğretmeniyleyürütülmüştür. Ayrıca incelemeye alınan müfredat ve ders kitabı da dokuzuncu sınıflara aittir.Kosova'da dokuzuncu sınıflarda Headway Elementary English Course ders kitabı kullanılmaktadır.Müfredat ve ders kitabında stratejilerin yeri saptanırken, öğrenci ve öğretmenlere envanter uygulanıp,onların strateji kullanımına yaklaşımları ortaya konmaya çalışılmıştır. Öğrenciler için Oxford' unSILL envanterinin Türkçe çevirisi“Dil Öğrenme Stratejileri Dökümü”kullanılmış, öğretmenler içinise Oxford' tan uyarlanarak hazırlanmış“Strateji Öğretimi Envanteri”kullanılmıştır. Envanterlerdeuygulamaların sıklığını göstermek için 1'den 5'e kadar puanlar yer almaktadır. Elde edilen sonuçlaragöre, dokuzuncu sınıfların İngilizce müfredatının strateji öğretiminin önemini vurguladığı ancakstrateji öğretimiyle ilgili hiçbir yol gösterici ilke barındırmadığı ortaya çıkmıştır. Öğretmenlerinöğrencileri strateji kullanmaya sıklıkla teşvik ettiği ancak öğrencilerin çok sık olmayan stratejikullanımı dolayısıyla, strateji öğretiminde yetersiz olduğu düşünülmektedir. Son olarak, Oxford'unstrateji tipolojisindeki stratejilerin çoğunun ders kitabında mevcut olduğu fakat üstü kapalı bir şekildesunulmasından dolayı öğretmenleri strateji öğretimine yöneltmede yetersiz olduğu kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study has been to investigate the approach to language learning strategies in Englishlanguage education in Kosovo. With this intention in mind it has been searched for strategies inEnglish language curriculum especially in the curriculum of 9th grades, the 9th grade students' strategyuse, English language teachers' strategy instruction, and strategies in the 9th grade's English languagetextbook. It is estimated to be an essential sample study for leading Kosovo education system towardsthe new regulations to be made with regard to the new needs of lifelong learners and to the principlesin Common European Framework (CEF). The study has been done with eighty three 9th gradeTurkish students learning English and seven English language teachers in the city of Prizren, wheremost of the Turkish community live. In addition, the curriculum and the textbook under examinationhave been chosen from the 9th grade. The textbook used by the 9th grades in Kosovo is HeadwayElementary English Course. The curriculum and the textbook have been surveyed with regard to theplace of strategies in them whereas; teachers and students were given inventories in order to elicittheir approaches to the strategies. The inventory used for students was a Turkish translation ofOxford?s SILL“Dil Öğrenme Stratejileri Dökümü”, and for teachers was the one adapted from Oxfordcalled“Inventory for Strategy Instruction”. Inventories utilized points from 1 to 5 that showed thefrequency rates of applications. As a result, it was found that English language curriculum of 9thgrades highlighted the importance of strategy instruction but neglected giving any guiding principlesabout that. Teachers were found highly involved in encouraging strategy use but they were estimatedto be inefficient in teaching strategies because of students' medium level frequencies in strategy use.Lastly, most of the strategies from Oxford's classification were found embedded in the textbook butbecause of their implicit presentation it was accepted to be inadequate in leading teachers to teachstrategies.