Hadis rivayetinde aile isnadları
Family isnads in the hadith transmission
  1. Tez No: 214083
  2. Yazar: BEKİR KUZUDİŞLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KARATAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 469
Özet
Aile isnadları, Batılı ilim adamlarının, klasik hadis tarihindeki bazı kavramları yeniden yorumlayarak oluşturdukları yeni bir terimdir. Onlar, bu tür isnadların hicrî ilk asırdan sonra, isnad kullanmak zorunda olan hadisçiler tarafından oluşturulduğunu savunmuşlardır. Bu tezde ise aile isnadlarına farklı bir açıdan bakılmakta ve hadislerin sistematik olarak rivâyet edilmediği ilk asırda isnad oluşumu açısından aile ortamının getirdiği fonksiyonlara dikkat çekilmektedir. Öte yandan, bazı çalışmalarda bir hadisin aile isnadları tarafından nakledilmesiyle onun sahih kabul edilmesi arasında birebir ilişki kurulması hadis ve ricâl kaynaklarında zikredilen bir çok uygulamayla çelişmektedir. Hadis tarihinde, aile isnadları da diğer isnad türleri gibi değerlendirilip kabul ya da reddedilmiştir.Erken dönem hadis rivâyetinde bazı aileler diğerlerine göre daha fazla dikkat çekmektedir. Bunlardan biri de Ömer b. Hattâb ailesidir. Bu aile, sahâbe ve daha sonraki tabakalarda bir çok râvi yetiştirerek hadislerin rivâyet sürecine yardımcı olmuşlardır.
Özet (Çeviri)
Family isnads are new term which Western orientalists have constructed through reinterpreting the some of the terms in the classic hadith history. They have advocated that this type of isnads were constituted by Muslim scholars who had to use isnads for their hadith materials after the first Islamic century. But in this thesis family isnads are evaluated in a diffirent approach and advantages of family environments were paid attention from the point of view of the construction of isnads in the first century in which hadith were not narrated sistematically. On the other hand, the fact that some studies have made contact between a hadith related by family isnads and its authenticity contradicts with many practice mentioned in hadith and ricâl sources. In the history of hadith family isnads were evaluated like the other types of isnads and rejected or accepted accordingly.In early hadith narration some families have been paid attention than others. Umar b. Hattâb?s family is one of them. This family, at the period of companions and the following generations raised many narrators and helped to the process of the hadith narration.