Belediye iktisadi teşebbüsleri ve mali denetimleri
The financial audit of municipal corporations
- Tez No: 214085
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜHEYL DONAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 364
Özet
Ülkemizde belediyeler, hızlı sehirlesme nedeniyle artan görev vesorumluluklarını yerine getirebilmesi için yeni organizasyonlara ihtiyaç duymuslardır.Belediyeler, sagladıkları sermaye ile genellikle ?Anonim Sirket? seklinde belediyeiktisadi tesebbüsleri (BT) kurarak yeni organizasyonlarını olusturdular. BT'lerbelediyelere kaynak tahsis etmek, kamu bürokrasisinden, idari vesayettenkurtulmak, yörenin sosyal ve ekonomik gelismesine katkıda bulunmak ve bütçeprensiplerinden kaçınmak gibi amaçlarla kurulmustur.Türkiye'de belediyelerin ve büyüksehir belediyelerinin belediye iktisaditesebbüslerinin hemen her alanda yatırım yaptıkları, hatta dıs borçlanmalarınoldugu, Türkiye ölçegine göre yüksek alıs ve satısların yer aldıgı BT'lerin üzerindeKamu ktisadi Tesebbüsleri (KT) benzeri bir denetimin de olmadıgı gibi sonuçlarortaya çıkmıstır. Bu durumda BT'lerin varlık amacını ne ölçüde gerçeklestirdigikonusunda soru isaretleri olusmakta, sermayesi kamuya ait olan bu isletmelerinkamu sermayesini ne sekilde kullandıkları pek bilinmemektedir. Bu da belediyeiktisadi tesebbüslerinin denetlenmesi sorununu gündeme getirmektedir.
Özet (Çeviri)
The municipalities in our country have been in need of new organizationsnecessary to perform their increased responsibilities and duties due to rapidurbanization. They have established the Municipal Economic Enterprises (BIT),formed as ?corporation?, using the capital they raised. The Municipal EconomicEnterprises have been formed for the purposes of providing resources to themunicipalities, slipping out bureaucracy and administrative guardianship,contributing to the social and economic development of the related regions, andavoiding the principles of budget.In our study, such conclusions reflecting and proving the facts that all themunicipalities in Turkey, especially the municipal economic enterprises in themetropolitan cities make investments in all areas, and that they use foreign debtsand can realize purchases and sales of high levels, and that there is no such acontrol or supervision on the Municipal Economic Enterprises identical to that on theState Economic Enterprises have been derived. In this case, there exist somequestion marks concerning to what extent the Municipal Economic Enterprises canserve for their existence goals, and how they have been using their capital which infact belongs to the public is not well known. This situation therefore brings on theagenda the problem of auditing or supervising these enterprises.