Yerel yönetim birimi olarak belediye hizmetleri ve ekonomik girişimleri
The Services of municipality as local authority unit and its economic enterprises
  1. Tez No: 43376
  2. Yazar: SEZAİ UĞURLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SÜLEYMAN TÜRKEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 342
Özet
Ill ÖZET Yerel yönetim birimi olarak belediyeciliğin dünyada çeşitli adlar altında ve benzeri işlevlerle varolduğu görülmektedir. Ülkemizde de Osmanlı Döneminde Batılı anlamda örnekleri görülen belediyeciliğin Cumhuriyetle birlikte çağdaş anlamda temeli atılmış, ancak 1950'lere kadar varan dönemdeki katı merkeziyetçi politikalar nedeniyle gelişme' sağlanamamıştır. Daha sonraki düzenlemelerle belirli bir iyileşme gerçekleşse de zamanla değişen ekonomik ve sosyal koşullara ayak uydurulamadığı görülnuıştür. Belediyelerin, 1980 sonrası hükümet programları, ekonomik anlayış ve yasal düzenlemelerin etkisiyle ise belirli bir rahatlama sürecine girdikleri ve büyüme gösterdikleri görülmüştür. Ancak, merkezle etkileşim, idari ve mali sorunlar, planlama ve uygulama konularında problemlerin arttığı gözlenmiştir. Günümüzde belediyelerin zorunlu hizmetlerini yerine getirme uğraşı yanında her türlü ekonomik girişimi ve yöntemi de denedikleri görülmektedir. Ancak, yeni piyasa koşullan ve pazar anlayışına uyum ve rekabet konusunda sorunlarla karşılaşmaktadırlar. Belediyelerin merkeziyetçi bir bağlamda yaşadıkları, idari ve mali sorunlarının ve hizmetteki yetersizliklerinin sürekli vurgulandığı ancak çözüme yönelik araştırmaların ve önerilerin yeterli düzeyde olmadığı görülmektedir. Bu nedenle tezimizde belediye hizmetierinin gelişimi sürecinde ve vardığı noktadaki durumu ve belediyelerin ekonomik yaşamı düzenlemedeki rolleri, öncelikleri, girişimleri ve sorunları incelenmeye çahşılmıştır. Tez giriş, üç bölüm, genel değerlendirme, sonuç ve önerileri kapsayan beş kısımdan oluşmaktadır. Giriş kısmında tezin amacı, konusu ve kapsamı, önemi, yöntemi ve planı yer almaktadır. Birinci bölümde belediye hizmetierinin tarihsel gelişimi süreci üzerinde durulmakta, ayrıca, değişen hizmet anlayışı ve bu bağlamda düşünülen yasal düzenlemeler, yeni ekonomik girişim arayışındaki nedenler, ekonomik yaşamıIV düzenlemede belediyelerin rolleri üzerinde durulmakta ve merkezle etkileşim, hizmet alanlannm paylaşımı, görev, yetki ve sorumluluk sınırlarının belirlenmesi, kaynak sağlanması ve gelir bölüşümünde sağlıklı bir yasal çerçevenin kurulmasrmn önemi gibi konular vurgulanmaktadır. İkinci Bölümde belediyelerin finansmanı ile ilgili çeşitli konular, belediye rıizmetierinin görülmesinde uygulanan ekonomik yöntemler, diğer demokratik ülkelerden örnekler, belediye ekonomik kuruluşlanmn olumlu ve olumsuz etkileri ve alternatif yaklaşımlar üzerinde durulmakta ve belediyelerin idari ve mali özerkliğe kavuşmalanmn gereği yanında belediye ekonomik kuruluşlanmn günümüz pazar anlayışına ve rekabet gücüne uygun olarak ıslahının ya da özel sektöre devrinin önemi üstünde durulmaktadır. Üçüncü Bölümde belediyelerin ekonomik-finansman sorunlarına yeni yaklaşımlar üstünde durulmakta, mali yapıya yönelik yasal düzenlemeler, gelirler ve gider durumlarından söz edilerek kamu kaynaklarının merkezi yönetimle paylaşımı, öz kaynak sorunu ve mali özerkliğin önemi gibi konular vurgulanmaktadır. Son kısımda ise genel bir değerlendirme yapılarak konu ile ilgili olarak yapılan çalışmalarda elde edilen sonuçlar belirtildikten sonra önerilere geçilmektedir. Yapılan araştırma sonucunda yerel yönetim birimi olarak belediye hizmetlerinin başlangıcından günümüze yeni anlayış ve beklentilerle gelişmekte olduğu, ancak dünyadaki gelişmeler ile ekonomik ve sosyal yapıdaki değişimle birlikte yeni koşullara, piyasa ve pazar anlayışına uygun ekonomik roller ve girişimlerin zorunlu olduğu, katı merkezi yönetim anlayışından vazgeçilerek kamu yönetimi bütünlüğü içerisinde belediyelere idari ve mali özerklik tanınması ve böylece küçük ve etkin devlet anlayışı sürecinde yerinden yönetim bilincinin ve katilımcılığın geliştirilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY The municipalities as local administration unit in the word under the various terms and also beeing applied similar functions are known. In our country in the meaning of Western samples of municipality were shown in the Ottoman period and were founded it with the meaning of contemporary in the Republic period. But, no imrovement have provided in the period of hard central policies up to 1950. Thereafter the variable economic and social conditions were not conformed when preparations were realized slightly developments. After, 1980 government programs, economic understanding and legal preparations were effected to the period of developing and growing. But, coorperation with the central government, administrative and financial problems, planning and applicating status problems are increased. Now a days, beside the necessary services of municipalities and the other occupations it was shown to try many different economic enterprises and methods. But, they are met new market conditions and accord and competition status to market understanding problems. Municipalities's administrative and financial problems under hard central policies and deficiencies of services are usually told, but, related research to be solved and suggestions were not shown enough to right level. For this reason, in my thesis in the improvement period of municipalities, in recent position and its roles of preperations to economic life, priorities, enterprises and many different problems are tried to be analyized. The thesis is covered five sections; introduction, three chapters, general evoluation, summary and recommendations. The goal of thesis, its subject and its contain, its importance, its method and its plan in introduction section. In Chapter One, historical improvement period of municipality services, in addition to that, changable service understanding, legal preparations, the redsons of new economic enterprises, the roles of municipalities preparation to economic life and influences to central government, field of services sharing, the borders of duty, authority and responsibility have to be definitly restricted,VI and producing source and the importance of foundation healty and legal frame in sharing in come and the others are explained. In Chapter Two, various subjects related with finance of municipalities, applying economic methods in municipalities's services to be done, samples in other democratic countries, negative and positive effects to economic coorperations of municipalities and alternative interests are realy presented, and besides, the importance of administrative and financial autonomy of municipalities, to be improved to economic coorperations of municipality, and to recent market understanding and competition power or transfering to private sector have been explained. In Chapter Three, economic-financial problems of municipalities have to be concerned to find out new solutions, legal preparations related financial structure, in come and out come positions are told, the importance of public sources shared with the central government, real sources problems and financial autonomy are explored. In the last part, after a general evaluation, the conclusions are presented together with some recommendations. At the end of the researches, as local authority unit, from beginning to recent day, services of municipality has been slightly unproved with new understanding and hoping, but, new agreeable economic roles and enterprises must be done with the improvements in the world, with the variation of economic and social structure, with new conditions, with market and bazaar understanding; administrative and financial autonomy has to be given to municipalities in the way of public administration as a whole without having hard central administration understanding. So, it has to be necessary to improve the conscious of local administration and participating improvement in the period of small and efficient governmental understanding. All conclusions in the thesis have been obtained by my studies.