Bilgisayar ağ ve sistem yöneticilerinin nitelik analizi ve personel seçiminde ölçülmesi gerekli olan niteliklerin tespiti
Computer network and system administrators? quality analysis and the determination of qualities which require measurement for recruitment
  1. Tez No: 214103
  2. Yazar: AYKUT ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL TEKARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Araştırmada, Bilgisayar Ağ ve Sistem Yöneticileri'nin (BASY) seçiminde ölçümü gerekli olan niteliklerin tespiti yapılmıştır. İş Yükümlüleri ve Konu İçeriği Uzmanlarından oluşan bir grupla çalışılmış; bu gruba İş Analiz Anketi, Kritik Görev Tespit Anketi, Kritik Nitelik Tespit Anketi uygulanmış ve araştırma süresince bu grup üyeleri ile mülakatlar yapılmış, pek çok noktada görüşlerine başvurulmuştur. Araştırma, toplam altı bölümden oluşmaktadır. ilk bölümde; araştırmanın amacı, önemi, kapsamı ve kısıtlarına değinilmiştir. İkinci bölümde, araştırmanın kuramsal temeli ele alınmıştır. Bu bölümde, Mesleki Nitelik Profilleri ve BASY kavramları üzerinde literatür araştırmasına dayalı olarak, detayları ile durulmuştur. Araştırmanın üçüncü bölümünde, araştırma yönteminden bahsedilmiştir. Dördüncü bölümde, BASY'nin toplam sekiz alt başlıkta görev analizi gerçekleştirilmiştir. Beşinci bölümde, BASY'nin görevlerini yerine getirebilmeleri için sahip olması gerekli nitelikler bilgi, yetenek ve beceriler üst başlıklarında toplam altılı bir sınıflandırma ile ele alınmıştır. Araştırmanın son bölümünde ise, kritik nitelikler belirlenmiş, kritik görevlerle kritik niteliklerin ilişkisinin kurularak, ölçülmesi gerekli nitelikler belirlemek için anket sonuçlarına dayalı istatistikî çalışma yapılmıştır. Sonuç bölümünde de, bu istatistikî bulgulara dayalı veriler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, the determination of required qualities for recruitment relating to Computer Network and System Administrators (CNSA) have been realized. During the research worked with the group of Workers and Subject Content Experts and the Questionnaires of Job Analysis, Basic Task Determination and Basic Quality Determination are made with them. Also interviews are realized with the members of the group and their advices are taken. Dissertation is composed of six main chapters. The purpose, importance, scope and the limitations of the research are explained in the first chapter. In the second chapter, the theoretical basis of research is discussed. This chapter is focused on the concept of Vocational Quality Profiles and CNSA. In the third chapter, the applied research method used in the dissertation is explained. In the fourth chapter, the task analysis of CNSA is explained in eight subheadings. In the fifth chapter, the qualities required for CNSA in order to perform their duties are discussed under three main headings; knowledge, skills and abilities. At the last chapter, a statistical evaluation based on the results of questionnaires is made in order to determine the basic tasks and qualities and the ones which are crucial and worth for evaluating. In conclusion, the statistical data are evaluated.