Türk Gümrük Mevzuatı'nın Topluluk Mevzuatı'na uyumu
The adaptation Turkish Customs Regulations of the EU regulation process
- Tez No: 214104
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT ÜRER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Avrupa Topluluğu ile ilişkiler, Türkiye için çok önemli ve zorlu bir süreciifade etmektedir. 1963 yılında başlayan süreç ?Gümrük Birliği? aşaması ile önemlibir ortaklık biçimini ifade eder. Türkiye Avrupa Topluluğu ortaklık ilişkisi ulaştığıboyuta rağmen (Gümrük Birliği), Türkiye'nin Avrupa Topluluğu'na tam üyeliksüreci gölgesinde kalmış ve yeterli önem verilmemiştir. Fakat ortaklık düzenlemeleriönemli uygulama ve yorum sorunlarıyla karşı karşıya bulunmaktadır. Bu çalışma,1/95 sayılı Ortaklık Konseyi Kararı ile 1 Ocak 1996 yılından itibaren başlayanGümrük Birliği'nin, Türk Gümrük Mevzuatında ki meydana getirdiği değişiklikleriincelemektedir.Tez Çalışması üç bölümden oluşmaktadır. Birinci Bölümde Entegrasyonaşamaları açıklanarak, bu aşamalardan Gümrük Birliği detaylı olarak incelenmiş veTürkiye ? Avrupa Topluluğu tarihi 1/95 sayılı Ortaklık Konseyi Kararına kadar olandönemde ele alınmıştır. Tezin ikinci bölümünde ise Avrupa Topluluğu mevzuatı veTürk Gümrük Mevzuatı'nın uyum süreci detaylı olarak analiz edilmiştir. Bu bölümdeGümrük Birliği sürecinde değişen Gümrük Mevzuatı da incelenmiştir. Üçüncü veson bölümde ise Avrupa Topluluk Hukuku'nun kaynaklarına değinilerek 1/95 sayılıOrtaklık Konseyi Kararı'nın hukuksal niteliği üzerinde durulmuş ve GümrükBirliği'nin Türk ekonomisine etkileri de eleştirel bir bakış açısı ile verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The relations Turkey end EU does express an arduous and considerableprocess, which has been initiated in 1963 and reshaped as an important partnershipafter signing the Customs Union Agreement. However, the importance of this stagein terms of partnership by the subject agreement has been overshadowed during fullmembership process and not attracted enough attention. On the other hand, theregulations of partnership are facing considerable interpreting and practicingproblems. This thesis reviews the alterations in Turkish Customs Regulations byCustoms Union Agreement, which has been in force as of 01 January 1996 with theverdict no. 1/95 by the Council of European Union.The thesis constitutes three chapters. In the first chapter, the integrationphases has been described while one of those phases, Customs Union, has beenreviewed in depth and also reviewed the period for Turkey ?EU relations until thedate of the verdict no.1/95 of the Council of European Union. In the second chapter,the adaptation of Turkish Customs Regulations to the EU regulation process has beenanalyzed in detail. Finally in the last chapter, the legal side of the verdict no. 1/95 bythe Council of European Union has been reviewed relying on the source of EUJurisdiction as well as the effects of the Customs Union on the Turkish Economy.