İstanbul'da faaliyet gösteren insan kaynakları danışmanlık kurumları ve etkinlikleri
Human resources consultancy companies in Istanbul and their efficiencies
- Tez No: 214164
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT MURAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri İlişkileri ve İnsan Kaynakları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Danışmanlık, 20. yüzyılın başlarında Amerika ve İngiltere gibi dönemin sanayileşmişülkelerinde gelişmeye başlamış ve zamanla diğer ülkelere de yayılmış bir faaliyetalanıdır. Ülkemizde, danışmanlık faaliyetinin gelişimi danışmanlık verilen alana göredeğişmektedir. İnsan kaynakları danışmanlığına baktığımızda, ülkemizde bu alandakifaaliyetlerin gelişiminin 1980'ler ile başladığı ve gün geçtikçe artarak devam ettiğisöylenebilir. Danışmanlığın, dünyadaki sosyal ve ekonomik dengelerdeki gözlenenhızlı değişim karşısındaki sağlam duruşu ülkemizde de gözlenmiş ve yaşananekonomik ve sosyal bunalımlara rağmen sektörün genelinde faaliyet gösterenkurumların başarı ile çalışmalarını sürdürdükleri saptanmıştır.Bu çalışmanın amacı; İstanbul'da faaliyet gösteren insan kaynakları danışmanlıkkurumlarının temel özellikleri saptanması ve incelenmesidir.Bu amaç doğrultusunda çalışmada öncelikle danışman ve danışmanlık hizmetininözellikleri ile ilgili kavramların tanıtılmasına yer verilmiştir. Kavramsal açıklamalarsayesinde konunun daha rahat anlaşılması mümkün olacaktır. Daha sonra, insankaynakları danışmanlık faaliyet alanının tanıtımı ve verilen alt hizmetlerincelenmiştir. Çalışmanın asıl ve en önemli kısmı ise, İstanbul'da faaliyette bulunanYönetim Danışmanları Derneğine üye insan kaynakları ve/veya eğitim danışmanlığıhizmetlerini veren 16 kurum ve çalışan konumundaki 37 kişi ile e-posta ortamındayapılan ve iki ayrı anket formu ile toplamda 31 sorudan oluşan anket çalışmasıdır.Bu çalışma sonucunda İstanbul'da faaliyet gösteren insan kaynakları ve/veya eğitimhizmetlerini veren danışmanlık kurumlarının genel yapıları ve müşterilerinitanımanın yanı sıra, danışmanlık hizmet alanının gelişim ve öneminin nedenlerinianlama fırsatımız olmuştur.
Özet (Çeviri)
Consultancy first started in America and England which are the industrializedcountries of 20th century and it is developing since then. Consultancy in Turkey isdeveloping but the development rate varies within the area of consultancy that isgiven. The human resources consultancy is developing since 1980?s. Consultancy isnot affected from the fast change of social & economical equilibriums. Althoughsocial & economical anxieties had been experienced in Turkey, consultancy iskeeping its development and companies working in this, still carry on working.The purpose of this study; to learn and analyze the basic characteristics of HumanResource consultancy companies.For this purpose set out in this study, firstly concept of consultant and consultancyservices are defined. Conceptual clarification will help us to understand the subjectbetter and can avoid the misunderstanding of concepts. Afterwards, the humanresource consultancy and the services given in this consultancy is explained indetails. The main and important part of this study is the survey part. Survey isapplied to human resources consultancy companies which are giving humanresources and/or training consultancy. Those human resources consultancycompanies are also members of Management Consultancy Association and located inIstanbul. Survey was applied via e-mail to 16 companies and their employees andtotally of 37 employees answered the survey. As a result of this study, we had thechance to understand the main characteristics of human resources consultancycompanies, their clients and understand the importance and development of this area.