Kazakistan bankacılık sistemi: Uluslararası standartlarına uyum süreci ve sonuçları
Kazak bank sector adapted to international banking standarts and results
  1. Tez No: 214165
  2. Yazar: YERKEN BEGALIYEV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEYHUN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
1991 yılında Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birligi'nin dagılmasıylabirlikte bagımsızlıgını ilan eden Kazakistan Cumhuriyeti, geçen 15 yıllık süreiçerisinde sosyal ve ekonomik açıdan önemli gelismeler yasamıstır. Mali hizmetlerve finans sektörünün merkezi olan bankacılık sisteminin de bu gelisime ayakuydurması ve hatta bu gelisimin öncüsü olması Kazakistan ekonomisi açısındanoldukça önemlidir.Bu çalısmada, temel makro göstergeleriyle Kazakistan ekonomisi elealınmıs ve bankacılık sektörünün bu yapıdaki yeri ile, önemi ve yasadıgı degisim vegelisimler incelenmistir. Bu dogrultuda, özellikle Kazakistan Cumhuriyeti MilliBankası'nın uygulamaları ve politikaları üzerinde durularak, Kazak bankacılıksektörünün uluslararası bankacılık standartlarına uyumu ve bu yolda uygulananpolitikalar ile bunların sonuçları ele alınmıstır.Kazak Milli Bankası öncülügünde uygulanan politikalar ve siyasi iktidartarafından yapılan düzenlemeler sonucunda, Kazakistan bankacılık sektörü dikkatçekici bir hızda büyüyerek, Orta Asya Türk Cumhuriyetleri arasında bankacılıksisteminin en fazla gelistigi ülke haline gelmistir. Bu noktadan sonra, gelismisülkelerin bankacılık sektörlerini takibe alan Kazakistan'da, bankacılık sektörünün buülkelerdeki seviyelere gelebilmesi için, özellikle 2000'li yıllarla beraber, uluslararasıbankacılık standartlarına uyum amacıyla birçok yeni politika belirlenmis vedüzenlemeler yapılmıstır. Çalısmada elde edilen sonuçlar, uygulanan politikalarınolumlu sonuçlar verdigini ve Kazak bankacılık sektörünün parlak bir gelecege sahipoldugunu ortaya koymustur.
Özet (Çeviri)
After the USSR in 1991, obtaining the independence, Republic ofKazakhistan during past 15 years had a great development in economic and socialpoint of view. After attempting of finance sector and public finance as a main boardof banking system even being the leader of this improvement, was important inKazakistan economy.In this transaction, with the basic macro results of Kazakistan economy wasbeen on interest. As a result on the basis of practise and politics of KazakhistanRepublic National Bank, Kazak bank sector adapted to international bankingstandards and results of political applications on this subject were established.As a result of political practise and ordinance of politicians applied on KazakhNational Banking, there was a developing by important sight of view and has thetitle of most developed Banking Sector in Middle Asian Turkish republics. After thispoint, Kazakhistan, by following the banking sector of developed countries, to havethe same level of banking with that countries, especially in 2000 years some newpolitics are ordered and desighned to achieve to international banking standarts. Theresults which are obtained in practice is the proof of positive applications and theproof of shiny future of Kazakh Banking Sector.