İstihdam stratejileri ve Türkiye için bi rmodel önerisi
Employment strategies and a model proposal for Turkey
- Tez No: 214163
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEN KUTAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 368
Özet
İstihdam ve işsizlik gelişme seviyeleri ne olursa olsun tüm dünya ülkelerininen önemli ekonomik ve toplumsal sorunlardan biri haline gelmiştir. Soruna ülkeölçeği yanı sıra, AB'nde olduğu gibi bölgesel entegrasyonlar temelinde çözümaranıyor. Ülkelerin kendi ekonomik ve sosyal koşullarını ve ihtiyaçlarını evrenselölçütler içerisinde değerlendirerek uygun istihdam strateji ve politikalarıgeliştirmeleri bir o kadar önemli görünüyor. Bu anlamda, son dönemdeki dünyauygulamaları ve seçilmiş ülke örnekleri bize son derece önemli sonuçlar vekarşılaştırma imkanı sunuyor. Tam üyesi olmayı hedeflediğimiz AB ülkelerinde,Avrupa İstihdam Stratejisi ile sürdürülebilir ekonomik büyüme ve ?daha çok ve dahanitelikli istihdam? yaratılması hedefi yönünde küçümsenmeyecek ilerlemeler sözkonusudur. Ülkemizin de içinde bulunduğu karmaşık ve çok boyutlu istihdamsorununun çözümü için orta ve uzun dönemli istihdam stratejisinin bugündenoluşturulması ve uygulamaya konulması gerekmektedir.Bu çalışmada, Türkiye'de işgücü piyasasının durumu, başlıca özellikleri veyapısının evriminden hareketle, AB tam üyelik perspektifiyle, dünyadaki başarılıuygulama ve deneyimler ışığında Türkiye'de işsizliğin önlenmesi ve istihdamınartırılması için bir strateji önerisi getirilmiştir. Tez kapsamında, önce ?gelişmişülkeler?, ?gelişmekte olan ülkeler? ve ?geçiş ekonomileri? ayırımı eksenindedünyadaki istihdam stratejileri ve politikaları incelenmiştir. Ardından Türkiye işgücüpiyasasının yakın dönemdeki durumu analiz edilerek bir yön belirlemesi yapılmayaçalışılmış, strateji önerisi bu çerçevede şekillendirilmiştir. Stratejinin yaşamageçirilmesi için yapılması gerekenler ise makro ve mikro nitelikte politikalar olarakönerilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Unemployment has become one of the major social and economic issues forall countries regardless of their development status. Currently, the issue ofunemployment is being addressed not only at the level of individual countries butalso in the context of regional integrations such as the EU. It is important forcountries to evaluate their social and economic circumstances based on universalstandards and develop appropriate employment strategies and policies. Recentpractices in the world and selected country samples provide us with significantconclusions and comparison opportunities for this purpose. It is observed that EUcountries have made substantial progress in achieving economic growth that can bemaintained by a European Employment Strategy and ?increased employment andmore qualified employment? goals. To resolve the complex and multi-dimensionalunemployment issue our country is facing, both a mid-term and a long-termemployment strategy should be developed and implemented immediately.For purposes of resolving the unemployment issue in Turkey and to increasethe employment opportunities, this study proposes an employment strategy that isdeveloped by taking into consideration the status of the labor market in Turkey, itsfeatures, and stages of its development. This study approaches the issue from a fullEU member perspective and is inspired by the successful practices around the world.In this study, first, we analyze various employment strategies and policiesunder the following categories: ?developed countries?, ?undeveloped countries? and?transition economies?. Second, we analyze the current status of the labor market inTurkey, make projections accordingly, and establish the proposed employmentstrategy based on our findings. Finally, the steps that need to be taken to implementthe strategy are presented and proposed in the nature of micro and macro policies.