Esnek kur sisteminin rekabete etkisi
The effect of the flexible exchange rate system on the competitivenes
- Tez No: 214169
- Danışmanlar: PROF. TÜRKEL MİNİBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZKüreselleşmeyle birlikte ?rekabet gücü? kavramı daha da önem kazanmaya başlamış ve her bir ülke küresel piyasadan daha fazla pay elde edebilmek için rekabet güçlerini arttırmaya yönelik büyük çaba içine girmiştir. Bir ülkenin gelişmişlik, ve refah düzeyini belirleyen faktörlerden biri de o ülkenin dünya rekabetindeki yeridir. Finansal serbestleşmeyle ile birlikte rekabet gücünü arttırma yarışı daha da hız kazanmıştır. Böylelikle uygulanan döviz kuru politikaları, verimlilik, teknoloji ve maliyet gibi rekabet gücü açısından önemli göstergelerden biri haline gelmiştir. Finansal serbestleşmenin önemli ayaklarından biri de esnek kur sistemi uygulamalarıdır. Ne var ki ülkelerin uygulamakta oldukları döviz kuru sitemlerinin, ülkenin rekabet gücü üzerindeki etkileri ve hangi kur sisteminin daha uygun olduğu konusunda bir görüş birliğine varılamamıştır. Çalışmada bu konuya özellikle gelişmekte olan ülkeler açısından cevap bulabilmek için Türkiye'de, esnek kur sistemine geçişle birlikte ihracatın ve dolayısıyla dış ticaretin nasıl etkilendiği irdelenmeye çalışılmıştır. Rekabet gücünün arttırılabilmesi için öncelikle, kamunun ekonomideki istikrarı sağlayıcı makro ekonomik politikalar izlemesi ve yatırımcılar için belirsizlik unsurunu azaltması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT?Competitive power(capacity)? concept has begun to get increasing importance with globalization and every country got into great endeavour/effort for increasing their competitive power in order to get more share from global market. One of the factors determining a country?s development and welfare level is its location in global competitiveness. The exchange rate policies implemented with financial liberalization has become an important indicator as well as efficiency, technology and cost. However, there is no concensus on the effect of the Exchange rate systems on competitive capacity and which system best fits. In this study, In order to find an answer to this subject especially from the side of developing countries, It is undertaken how the exports and so foreign trade is affected by transition to the flexible Exchange rate system in Turkey. In order to increase the competitive power, It is concluded that public, has to monitor macroeconomic policies which elicit stabilization and has to decrease ambiguity.