Aşıki'nin Maktel-i Hüseyin'-i üzerine dil incelemesi
The linguistic investigation on Aşıki?s Maktel?i Huseyin
- Tez No: 214191
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 937
Özet
Bu tezde, manzum bir eser olan Âşıkî'nin Maktel-i Hüseyn'i incelenmiştir.Bu çalışma, inceleme, metin, sözlük ve dizin olmak üzere dört bölümdenoluşmaktadır. İnceleme bölümünde metinde geçen kelimeler şekil bilgisi, ses bilgisive yazılış özellikleri bakımından değerlendirilmiş; metin bölümünde 2094 beyittenoluşan maktel, Latin alfabesine aktarılmış; üçüncü bölüm olan sözlükte, metindegeçen kelimelerin anlamları örnekleriyle birlikte verilmiş; dizin bölümünde isemetinde geçen ekler sınıflandırılmış, özel isimler ve yer adları için de ayrı bir dizinhazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this dissertation thesis Aşıkî?s Maktel-i Hüseyin which is written in verseis analysed. This study includes four parts which are analysis, text, dictionary andindex. In the analysis part the words which are in the text are evaluated in terms ofmorphology, phonetics and spelling; the text part which is composed of 2094 verse istransferred to Latin alphabet; in the third part which is the dictionary the meanings ofvocabularies in the text are given with examples; in the index part the suffixes in thetext are classified, and also fort he proper nouns and the place names a separatedictionary is prepared.