Refik Halit Karay'ın eserlerinde Hiciv ve Mizah
The Humour and Satire in the works of Refik Halit Karay
- Tez No: 214196
- Danışmanlar: PROF. DR. M. FATİH ANDI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalısmada Refik Hali Karay'ın kitap halinde basılan mizahi yazıları bastaolmak üzere roman ve hikâyeleri okunarak mizahi unsurlar bir araya getirilmistir. Buunsurlar, kendi içinde bir bütün olusturacak sekilde sınıflandırılmıs ve üç bölümde elealınmıstır. Birinci bölümde siyasi hayatla ilgili mizahi yaklasımları, ikinci bölümdesosyal hayatla ilgili mizah yaklasımları, üçüncü bölümde kültür hayatla ilgili mizahiyaklasımları incelendi.Çalısmanın sonunda unsurları Refik Hali Karay'ın roman ve hikâyelerinde tespitedilen mizah, bütün yönleri ile ortaya koyulmaya çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
In this study, the novels and stories of Refik Hali Karay and the articles which waspresented in the books, were examined and the elements of humor depicted in his novelsand stories were integrated. These elements were classified as contracting a unity inthree sections. In the first section, humor in the level of politics, in the second sectionsocial humor types and in the final section cultural humors were presented.As a result of the study, the humor depicted in the novels and stories of Refik HaliKaray was presented in all aspects