Küreselleşme ve sosyal boyutu
Social aspect of the globalization
  1. Tez No: 214221
  2. Yazar: ZEKAİ SAVAŞLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ERKAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Küreselleşme süreci, içerisinde yaşadığımız ekonomik, siyasi, kültürel durumu ifade etmektedir. Küreselleşme aynı zamanda tarihsel bir olgu olarak kapitalizmin tarihsel gelişiminden ayrı olarak ele alınamaz. Günümüzde yaşanan küreselleşme olgusunu önceki dönemdeki küreselleşme süreçlerinden ayıran bir takım özellikler bulunmaktadır.Bu kurgu kendi programı dâhilinde, siyasi sosyal, ekonomik, kültürel ve askeri alanda ilerleyişini sürdürmektedir. Programın önündeki engeller tehdit olarak algılanmaktadır. Küreselleşme adına ulus-devletlerin içişlerine müdahale etmek hukuk dışı olarak görülmemektedir. Bu durum, yeni tür, bir emperyalizm ortaya çıkarmıştır. Buna Pan-Amerikanizm denilmektedir.Yeni Dünya düzeni, kapitalizmin tüm dünyaya yayılması ve ABD'nin bu düzeni düzenleyen ve denetleyen güç olarak kabul edilmesini öngörmektedir. Bu durum Dünya Coğrafyasının değişmesi ve yeniden düzenlenmesi anlamına da gelmektedir. Böyle bir kurgunun Dünya'yı ne gibi sorunlarla karşı karşıya bırakacağı henüz netleşmiş değildir. Dünya barışı ve dengesi bu yeni tür sömürgeciliğin tehdidi altındadır.Küreselleşmenin olumsuz etkilerinin yanı sıra olumlu etkileri olsa da küresel sorunların çözümüne katkı sağladığı söylenemez. Ulus devletin aşınması nedeniyle refah devletinin sosyal boyutu zayıflamaktadır. İşsizlik, yoksulluk, sosyal dışlanma, adaletsiz gelir dağılımı, küreselleşmeyle birlikte artış göstermektedir.Ulus devletlerin bu kurguya karşı daha kişilikli ve daha duyarlı politikalarla karşı koymaları halinde, yeni sömürgecilere karşı caydırıcı olunabilir. Bölgesel bloklar oluşturularak denge kurulabilir. Uluslararası organizasyonların etkinliği daha da kuvvetlendirilmelidir.Türkiye'nin AB'ye katılmasıyla ilgili bir çok sorun yaşanmaktadır. AB'nin Türkiye içi ne gibi sonuçlar getireceği hâlâ netleşmemiştir.Türkiye Avrasya Coğrafyasındaki ülkelerle Avrasya birliğini oluşturması halinde yeni bir güçlü blok meydana gelecektir. Türkiye'nin geleceği için böyle bir blok içinde yer alması daha güvenli ve daha yararlı olacağı kanaatindeyiz.Yeni sömürgecilere karşı Birey-Toplum ve Ulus Devlet düzlemi aynı paralelde bulunmaları gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTGlobalization process expresses economic, political and cultural aspects that we live in. Presently, globalization as a historical phenomenon cannot be dealt apart from the historical process of capitalism. There are many characteristics of present phase of globalization that separate it from the former phases of globalization.This system sustains its progress on political, economic, cultural and militaristic fields with its own dynamics. Handicaps on the path of the programme of globalization are mostly considered as a threat. To some extend, integration and cooperation between the countries on political and economical fields can not be denied. But process of globalization brings different kinds of problems for nation states. Interference to internal affairs of nation states on behalf of globalization is highly debatable. According to some academicians and intellectuals this situation may reveal a new kind of imperialism, namely Pan-Americanism.The new world order assumes spreading of capitalism to all over world and accepting of USA as an ordering and supervising power. By this process global interest of the global power expands, but the national interest of the others may contract. This situation is also means the changing and reordering of world geography politically. It?s not clear yet what kind of problems the world will face because of political instability and unexpected consequences created by globalization. The world peace and equilibrium is under serious threat due to this new form of colonization.While the phenomen of a globalization has negative effects, it has also positive effects that can?t solve all of the globalization problems arised. Because of the abrasion of nation states, social dimensions of welfare state may weaken. Unemployment, corruption, social marginalization, unequal income distrubution, segregation, ethnic conflicts, ?new tribalization? may increase with globalization.If the nation states resist against this situation with afficient and sensitive policies, to some extend it can deter the colonialist states. Equilibrium can be stated with the formation of effective regional blocks or with the multi dimensional political poles. The effectiveness of international organizations should further be strengthened.There are many problems regarding the joining of Turkey into the European Union. It is not still clear that what the EU membership will bring to Turkey. Membership process contains too much uncertain situations.Turkey will create a more powerful block if it forms a union with the participation of Eurasian countries. We believe that such a formation can be appropriate and more beneficial for the future of Turkey.