Perge kazılarında bulunmuş takılar
The jewellery that are found during the archaeological excavations in Perge
  1. Tez No: 214232
  2. Yazar: NURAY ÖZGÜLNAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HALUK ABBASOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu yüksek lisans tezinin konusunu, Perge kazılarında bulunmus olan takılar olusturmaktadır. Pamphylia Bölgesi Perge antik kentinde 1979?2005 yılları arasında yürütülen kazılarda bulunmus çesitli takıların katalogunu olusturmayı amaçlamaktadır. Bu amaç dogrultusunda Perge Kenti kazılarında bulunmus ve Antalya Müzesi envanterine geçmis takıların; malzemesine, cinsine, ölçülerine, kullanımına ve dönemine göre degerlendirilebilmesi için belgeleme çalısmaları yapılarak katalog olusturulmustur. Belgeleme çalısmaları, 1?31 Agustos 2005 tarihleri arasında Antalya Müzesinde gerçeklestirilmistir. Bu çalısma sırasında her bir takı; malzeme, teknik açısından incelenerek tanımlanmıs, yükseklik, genislik, çap, kalınlık ölçüleri kumpas kullanılarak, agırlıkları hassas kuyumcu tartısı ile belirlenmistir. Takılar farklı yönlerden fotograflanmıs ve elde edilen bilgiler bilgisayar ortamına aktarılmıstır. Çalısılan 105 takının 38'si küpe, 14'ü yüzük, 2'si kolye, kolye ucu, 2'si cameo, 3'ü bilezik, 6'sı elbise süsü, aplik, 40'ı saç ignesidir. Takıların büyük çogunlugu Batı Nekropolisi'nde yürütülen kazılarda bulunmustur. Her bir takı yayınlamıs takı kataloglarından arastırılarak analoji ve tarihlemeye katkı yapılmaya çalısılmıs ve belirlenebilenlerde ilgili bibliyografya gösterilmistir.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with the jewellery that are found during the archaeological excavations in Perge. It aims forming a catalogue of the various jewellery that are found during the excavations in the Perge antic city which takes place in the Pamhylia Region between 1979 and 2005. In accordance with this aim, the jewellery that are found in the excavations in Perge and which are recorded in the inventory of the museum are documented by appraising the materials according to their raw materials, types, dimensions, the ways that they have been used and the periods in which they belonged to, in order to form a catalogue. The documentation is done in the Antalya Museum between the 1st and 31st of August 2005. During this work, each piece is defined by examining the material and the technique, determining their width, diameter, thickness by a compass and their weight by a jewelers precise scale. They are photographed from various angles and the data is transferred to the computer. The 38 of the 105 pieces which are examined are earrings, 14 are rings, 2 are necklaces and pendants, 3 are bracelets, 2 are cameo, 6 are appliqués and 40 are hair pins. Most the jewellery are found in the excavations in the Western Necropolis. Each piece is researched in the catalogues of jewellery that are published in order to contribute to the analogy and the date. Also the related bibliography is indicated.