Türkiye'de ve ABD'de bilgi ve belge yönetimi alanında sivil toplum örgütlerinin durumu
Non-govermental organizations on informations on information and document management in Turkey and the United States respectively
- Tez No: 214238
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN SACİT KESEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
Bu çalışma, sivil toplum örgütü temelinde Bilgi ve Belge Yönetimialanında, Türkiye ve ABD'de kurulmuş olan meslek derneklerinin gelişimini ve varolan durumunu incelemekte, Türkiye'de var olan dernek dışında yeni bir oluşumagerek duyulduğunu kanıtlamaya çalışmaktadır. Sivil toplum örgütleri, sosyalgrupların (özellikle bir meslek grubunun) etkinlik derecesini yansıtan önemli birmekanizmadır ve mesleğe ilişkin kararlarda ve uygulamalarda belirleyici olmalıdır.Bu nedenle, Bilgi ve Belge Yönetimi alanında etkinlik gösteren Türk KütüphanecilerDerneği incelenmiş, oluşturulacak olan meslek kuruluşunun etkinlik veuygulamalarına bir örnek olması amacıyla ALA (American Library Association)inceleme kapsamına alınmıştır. Bu amaca yönelik olarak, kamu kurumu niteliğindekimeslek kuruluşlarının özellikleri ve kurulmalarına ilişkin bilgilerin verildiği bu tezde,son olarak Bilgi ve Belge Yönetimi alanında oluşturulacak olan meslek kuruluşutanımlanmış ve mesleğe ilişkin bir yasa taslağı çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThis study is trying to prove that there is a strong need for a newprofessional body in Turkey which examines both the US and Turkey-based LibraryAssociations and their development and present day situation on the basis of theNon-Governmental Organizations (NGO) and the scope of the Information andDocument Management. NGO is an important mechanism reflecting the level of theeffectiveness of social groups (especially on business-oriented groups) and plays adetermining role with respect to the vocational applications. Therefore, our study isfocusing on the Turkish Librarian Association with a broad perspective of the aboveprofessional body in the light of the applications by the ALA. For this purpose, theinformation regarding the characteristics and historical development of the libraryorganizations parallel to the public institutions has been given with a profile of thisnew body defined and a new draft bill of Librarianship framed.