Yaygın eğitimin bir kolu olarak hizmet içi eğitim ve bankacılık sektöründe bir örnek olay çalışması
İnservice training as a part of continuous education and a case study in the banking sector
  1. Tez No: 214242
  2. Yazar: BİLGE TANMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT MURAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri İlişkiler ve İnsan Kaynakları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Eğitim kavramı ve eğitimin sağladığı yarar ve avantajlar çerçevesinde, yaygıneğitimin ve yaygın eğitimin bir kolu olarak hizmet içi eğitimin incelendiği buçalışmada, hizmet içi eğitim konusu tümevarımcı bir metotla ele alınmıştır. Konununüç bölümde incelendiği çalışmada, hizmet içi eğitimin tarihsel gelişimi, hizmet içieğitimi zorunlu kılan nedenler ve günümüzdeki uygulamalar ortaya koyulmuştur.Türkiye'de bankacılık sektöründe yapılan uygulamada, araştırmanın yöntemi örnekolay monografisi, seçilen araç da görüşme olmuştur.Bu çalışmayla, yaygın eğitimin bir kolu olarak hizmet içi eğitimin; bireyinyaratıcı gücünü ön plana çıkartan ve işgücü verimliliğini artıran çok önemli bir araçolduğu; bireylere, toplumlara ve işletmelere çok önemli yararlar sağladığı, etkili birplanlama ile hizmet içi eğitimden maksimum yarar sağlanabileceği sonuçlarınaulaşılmıştır.Türkiye'de bankacılık sektöründe yapılan uygulamayla da, örnek olarak elealınan kurumun, hizmet içi eğitimin gerekliliği anlayışını benimsediği ve teorikolarak olması gereken ile kurumun uygulamaları arasında paralellik bulunduğu veson yıllarda kurumun bankacılık sektöründe daha iyi bir konuma gelmesinde hizmetiçi eğitim politikalarının etkili olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study using an inductive method deals with continuous education andinservice training as a part of continuous education system from the point view ofbenefits and advantages that are provided by both formal and continuous educationsystems. In the study the subject is examined in three sections that include historicaldevelopment of educational systems, states that necessitate continuous education,inservice training programmes as a part of continuous education and recentapplications. The application is done in banking sector in Turkey, case studymonography is used as the method and interview as the instrument.With this study, it is established that inservice training as a part of continuouseducation is a very important way to increase productivity of productive power,provides benefits for both company and individual, and if in training programmes areplanned and aplicated appropriately, the profit will be more than expected.In the application in Turkey it is determined that company chosen for case studyhas similarity between application of in service training and its theory. It is alsoobserved that inservice training programmes realized by ABC Bank have majorimportance for the corporation to be more successful in banking sector in recentyears.