Avrupa Birliği ve Türk seyahat endüstrisinin istihdam açısından karşılaştırılması
The comparison of the travel industry in EU and Turkey in terms of employment
  1. Tez No: 214243
  2. Yazar: ARİF GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERRAK KURTULUŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
Seyahat hareketleri yüzyıllar boyunca, sosyal, kültürel, ekonomik ve siyasietkileriyle insanlığın gelişimine önemli katkılarda bulunmuştur. Bu özelliklerinerağmen turizm hareketlerinden bağımsız değerlendirilmeyen seyahat hareketlerininetkileri, ancak endüstriyel boyuta ulaştıktan sonra, turizm ve seyahat endüstrisibağlamında, bilimsel ve ekonomik çalışma ile araştırmalarda yer bulabilmiştir.Seyahat endüstrisinin ayrı değerlendirilmemesi, kapsamı ve boyutlarının halatam olarak belirlenememesine neden olmaktadır. Ekonomik etkileri bir ölçüye kadarölçülebilen seyahat endüstrisinin, istihdam nitelikleri hakkında detaylı bilgilerin birkısmına gelişmiş ülkelerde ve AB'de ulaşmak mümkün iken, Türkiye açısından bunusöylemek zordur. İstihdam niteliklerine yönelik istatistiki araştırmaların yetersizolması, bilimsel anlamda karşılaştırılmaların da yapılmasını güçleştirmektedir.Bu çalışma, veri yetersizliği göz önünde bulundurularak, öncelikle Türkiye veAB'deki seyahat endüstrisinin istihdam niteliklerini belirlemek ve karşılaştırmakamacı ile seyahat acentaları ve tur operatörlerine yönelik alan çalışması iledesteklenerek yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
During the centuries, the travel movements have contributed to thedevelopment of humanity with respect to its social, cultural, economic and politicaleffects. Despite those characteristics, the effects of travel movements have not beenexamined independently from the tourism movements. The effects of travelmovements have started to be seen in scientific and economic literature after thetravel industry has reached to an industrial dimension in the context of tourism andtravel industry.Since the travel industry has not been examined independently, it is notpossible to determine its content and dimensions. Although it is possible to measureits economic effects, for Turkey, data about the qualifications of employment are notavailable in detail. It is easier to access those data for developed countries and EUcountries. Deficiency in statistical research data about the qualifications ofemployment makes it difficult for a scientific comparison.This study has been committed to determine and compare the qualifications ofemployment in travel industry in EU and Turkey with a field research on travelagencies and tour operators.