Türkiye'deki sürdürülebilir borç yönetiminin sosyal maliyeti
Th esocial cost of sustainable debt administration in Turkey
  1. Tez No: 214245
  2. Yazar: AYŞEGÜL TÜMÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İZZETTİN ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de sürdürülebilir kamu borç yönetiminin sosyalmaliyetinin irdelenmesi olarak belirlenmiştir. Ancak Türkiye'de kamu borçlanmapolitikasının ekonomik etkileri analiz edilirken, kapitalist gelişme sürecinde çevreülke modeline itilmiş olan ülkelerde de kamu borçlarının birikiminin ele alınmasıgereklilik arz etmiştir. Zira Türkiye'nin yaşadığı kamu borçlanması, sadeceTürkiye'ye özgü ekonomik bir sorun olmayıp, küreselleşen dünya ekonomisindeekonomik gelişimini tamamlayamamış çevre ülkelerde de yaşanan yapısal bir sorunolmuştur. Bu doğrultuda, dünya ekonomisinin çevre ülkelerden ve merkez ülkelerdenoluşan bir bütün olduğu kabul edilerek, Türkiye ekonomisinin bu kutuplaşmanınyaşandığı dünya ekonomisinde çevre ülke modeline itildiği yaklaşımıbenimsenmiştir. Böylece, Türkiye ekonomisinde kamu borçluluğunun yükselmesininnedenlerini dünya ekonomisinde yaşanan gelişmeler ekseninde ele alabilmekmümkün olmuştur.Bu çalışmada, Türkiye ekonomisinde kamu borcunun sürdürülebilirliğininölçülmesi için bir takım kıstaslardan faydalanılmıştır. Yapılan analizler çerçevesinde,Hazinenin sürdürülemez boyutlara ulaşan kamu borçlarını sürdürülebilir zeminetaşıyacak yapısal içerikli reformları harekete geçiremediği sonucuna varılmıştır.Hazinenin, mali istikrarın sağlanması, sıcak paranın ekonomik büyümeyi fonlamasıve faiz dışı bütçe fazlası verilmesine dayanan kamu borçlanma politikaları; kamununverimli harcamalarının azalması, sosyal işlevlerinin daralması, gelir dağılımınınbozulması nedeniyle başarılı sonuçlar getirememiştir. Böylece son bölümde,kamunun borçlanma politikasının sosyal maliyetlerin oluşumuna neden olduğu ve bupolitikalarının düşük gelir gruplarından yüksek gelir gruplarına doğru gerçekleşenkaynak transferi ile gelir dağılımını bozduğu sonucuna varılmıştır.IV
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to analyze social costs of sustainable public debtadministration in Turkey. However, while analyzing economic impact of publicborrowing policy in Turkey, it turned out to be a necessity that to discuss theaccumulation of public debts in those countries that are driven to peripheral countrymodel during the capitalist evolution process as public borrowing which harasses Turkeyis not an economic problem that merely disturbs Turkey but rather a structural problemthat is experienced in peripheral countries that have yet to complete economic evolutionin globalize world economy. Thus world economy is considered as a whole composed ofperipheral countries and central ones and this notion led to an approach where Turkisheconomy is pushed towards the peripheral country model in this polarization. Thus it waspossible to discuss reasons underlying the high level of public borrowing in Turkisheconomy within the context of developments in the world economy.In this study, certain criteria were used to measure the sustainability of public debtsin Turkish economy. Based on analyses, it was concluded that the Treasury fails totrigger structural reforms that will elevate public debts of the Treasury at unsustainablelevels into more sustainable platforms. A financial stability achieved by the Treasury, hotmoney driven economic growth and public borrowing policies based on non-interestbudget surplus failed to yield palpable results due to a drop in efficient spending by thepublic, a narrowing in the scope of its social functions and the failure to achieve fairincome distribution. Thus it was argued in the last chapter that the public borrowingpolicy results in social costs and these policies disrupt income distribution throughresource transfer from low-income segment to high-income segment.