Bankalarda finansal tablolar analizi
Bank financial statement analysis
  1. Tez No: 214244
  2. Yazar: BERRAK GÖKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TEVFİK HAKAN ONGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bankacılık sektöründe son yıllarda yaşanan hızlı gelişmeler, özellikle Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonunu'nun 1998 yılından bugüne kadar toplam yirmi bir bankayı idaresine almış olması ve bu olumsuz gelişmelerin yaşanan ekonomik krizlerle paralel yürümesi, bankacılık sektörünün ekonomi içinde ne kadar önemli bir yeri olduğunu göstermektedir. İlginç olan, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na devredilen bankaların devir işlemine dek, her sene bilançolarında yüksek karlar açıklamış olmalıdır. Bu durum, bizi bankaların finansal tablolarının derinlemesine ve objektif olarak incelenmesi gerektiği sonucuna götürür. Çünkü finansal tablolar objektif bir şekilde analiz edildiğinde anlaşılacaktır ki, aslında bu bankalar kağıt üzerinde kar ediyor gibi görünmelerine rağmen, gerçekte çok uzun süreden beri birikimli olarak gelen çok büyük bir zarar içerisindedirler. Bu çalışmada, bankaların finansal tablolarını incelerken dikkat edilmesi gereken püf noktaları, bilanço makyajlamasında en çok hangi yöntemlerin denendiği ve finansal tablolara objektif olarak bakıldığında hangi gerçeklerle karşılaşıldığı detaylı olarak aktarılmıştır. Çalışmanın büyük bir bölümünde aktarılan rasyo analizi sayesinde sadece rakamsal veriler değil; finansal tabloların bozukluğunun arka planında yer alan bankacılık sektörünün gerçeği de ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The rapid events in banking sector in recent years, especially Saving Deposit Insurance Fund?s getting twenty-one banks under its control since 1998 and the parallel development of these negative events with economic crisis, show the important position of banking sector in economy. The interesting point is that those banks had declared high profits in their balance sheets until being taken under control by Saving Deposit Insurance Fund. This situation drives us to the necessity of an objective analysis of banks? financial tables. An objective analysis of financial tables will show that although these banks seem to be in profit , they are in fact, in a cumulative loss for a long time. In this study, the key points in analyzing financial tables of banks, the methods prefered in balance make-up and the realities observed by an objective assessment are explained in detail. Thanks to the ratio analysis throughout the study not only numerical data, but the facts about banking sector are also disclosed.