Bulgaristan'da nüfus yapısının değişimin işgücüne etkisi
The impact of the structural changes of the population on the labour force in Bulgaria
  1. Tez No: 214247
  2. Yazar: GÜLHANE MEHMET
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT MURAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri İlişkiler ve İnsan Kaynakları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bulgaristan nüfusunun 20.yy'dan itibaren yapısında meydana gelen degismelerinisgücünü etkileme boyutu ve isgücüne yönelik devlet politikalarının incelenmesitezin konusunu olusturmaktadır. Çalısmada, istatistiksel verilerden yararlanılarakolusturulan tablo ve grafikler kullanılarak ilk önce Bulgaristan nüfusunundemografik özellikleri ele alınacaktır. Ardından 1989 yılından sonra isgücünün,istihdamın ve issizligin önemli yönleri üzerinde durulacaktır. Bu dogrultuda sonolarak ülkede emek piyasalarının düzenlenmesine yönelik aktif ve pasif politikalarirdelenecektir.1980'li yıllarda Bulgaristan nüfusu azalmaya baslamıs ve bu egilim hızkazanmıstır. Avrupa Birligi'ne üye ülke olmaya hazırlanan Bulgaristan'ın, merkeziplanlama yönetiminden piyasa ekonomisine geçis sürecinde karsılasılan en büyüksorunlar istihdamın azalması ve büyük boyutlarda issizlik olmustur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to research the effect of structural changes in thepopulation of Bulgaria as from 20th century, on the labor force and labor forceoriented government policies. In the study, demographic characteristics of Bulgaria?spopulation will be handled in the first place, using tables and graphics developedfrom the statistical attainments. Later, important aspects of labor force, employmentand unemployment after 1989, will be emphasized. Finally, active and passivepolicies executed for the organization of labor market, will be considered.In 1980?s, decreasing trend of Bulgaria?s population has gained a high speed.Preparing to be a member of European Union, Bulgaria has faced importantproblems, such as high unemployment and decrease in employment during thetransition from central planning management to market economy.