4 ve 5 yıldızlı konaklama işletmerinde çalışan personelin performans değerlendirme faaliyetleri (Fethiye ve Marmaris örneği)
Performance evaluation activities of personnel working in 4 and 5 star hotels (Fethiye and Marmaris sample)
- Tez No: 214269
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN GAVCAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Performans değerlendirme,çalışanın işini ne kadar başarılı yaptığını belirleme, kendisine bildirme ve bir gelişme planı oluşturma sürecidir.İşletmelerin yirmi birinci yüzyılda,sürdürülebilir tek kalıcı rekabet avantajı ve en büyük serveti olan çalışanlarının performanslarını yönetebilmeleri büyük önem taşımaktadır.Etkin bir rekabet için en iyi işgörenleri işletmeye çekmek ve işletmede tutmak yeterli değildir.İşletmenin misyon ve hedefleri doğrultusunda,onların başarılarını değerlendirmek gerekmektedir.Bu çalışmada Marmaris ve Fethiye bölgelerinde faaliyet gösteren 4 ve 5 yıldızlı otellerde,çalışanlara yönelik olarak yapılan performans değerlendirme faaliyetlerine ilişkin mevcut uygulamaları ortaya koymak amaçlanmıştır.Bu amaca yönelik araştırma verileri bölgelerde faaliyet gösteren oteller ve tatil köylerinde çalışan bölüm yöneticilerle anket yöntemi kullanılarak elde edilmiştir.Bu çalışmada yerli ve yabancı kaynaklardan faydalanılarak performans değerlendirme konusunda temel yaklaşımların ortaya konulduğu teorik bölümlerin yanı sıra performans değerlendirmeye ilişkin yapılan ampirik çalışmanın verilerinin incelendiği bölümler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Performance evaluation is a process to determine how successful an employee in his work is, to inform him about his success and to create a development plan.Employees are the only the sustainable competitive advantage and value of the companies in the 21st century. Therefore managing the performances of the employees has great importance. For an effective rivalry, attracting the best employees to the company and keeping them in the company is not sufficient enough. It is necessary to evaluate their success according to mission and objectives of the company.This study aims to reveal the recent applications on performance evaluation activities applied to the employees who work for 4 and 5 star hotels in Marmaris and Fethiye. The data are gathered by questionnaires which are applied to the department managers who work in hotels and holiday villages in resorts. In this study there some chapters which examine the theoretical aspects of performance evaluation revealing the main approaches on performance evaluation by the help of the foreign and national resources. There are also some parts which data of the empirical study are examined.