Yönetim bilişim sistemlerinin örgüt yapısına ve karar vermeye etkisi: Çoklu örnek olay araştırması
The impact of management information systems on organizational structure and decision making: Multiple case studies
  1. Tez No: 214271
  2. Yazar: SERKAN DİRLİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ SAYILIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmanın amacı, Yönetim Bilişim Sistemlerinin (YBS) örgüt yapısına ve karar vermeye etkilerini belirlemeye yöneliktir. Çalışmada belirtilen etkiyi ortaya koyabilmek için bir model geliştirilmiştir. Örgüt yapısı ve karar vermeye ilişkin dörder tane değişken belirlenmiş ve YBS'nin bu değişkenler üzerine öngörülen etkileri gerçekleştirip gerçekleştirmediği sınanmıştır. YBS'nin örgüt yapısındaki etkisini incelemek için seçilen değişkenler yönetici sayısı, departman sayısı, izleme ve kontrol ve denetim alanıdır. YBS'nin `karar verme'de etkisini incelemek için seçilen değişkenler sorun belirleme hızı, karar verme süreci hızı, örgüt içi ve dışı birimlerin etkileşimi ve karar vermede kullanılan bilginin zamanlılığı ve kalitesidir. Bunun yanında araştırmaya katılan işletmelerle yapılan görüşmelere ilişkin bilgiler de verilmiştir.Araştırma sonuçlarına göre, YBS kullanımı arttıkça yöneticinin sorun belirleme hızı, yöneticinin karar verme sürecinin hızı, örgüt içi ve örgüt dışı birimlerin etkileşimi ve yönetsel işleri izleme ve kontrolünün bu sistemler tarafından yürütülme olanağı arttığı öngörüleri desteklenmiştir. YBS'nin karar vermeye etkisi üzerine belirlenen öngörülerin hepsi araştırma bulguları tarafından desteklenmiştir. YBS'nin örgüt yapısı üzerine etkisi ile ilgili öngörülerden sadece YBS kullanımı arttıkça `yönetsel işlerin izlenmesi ve kontrolünün bu sistemler tarafından yürütülme olanağı artar' öngörüsü araştırma bulgularınca desteklenmektedir. YBS'nin kullanımı arttıkça yöneticilerin denetim alanını genişlettiği, yönetici ve departman sayısında azalma olduğu öngörüleri çalışmanın bulguları tarafından desteklenmemektedir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this thesis is to determine the impact of Management Information System (MIS) on organizational structure and decision making. A model is developed to analyze the impacts under investigation. There are four variables chosen about organizational structure and decision making and the impact of them on the variables are tested. These variables are the number of managers, the number of departments, monitoring, and control and span of management. The variables chosen for the impact of MIS on decision making are the speed of problem determination, the speed of the decision making process, interaction of internal and external agency of organization, and the timeliness and accuracy the information used for decision making. Furthermore, additional information is provided about businesses interviewed with.Acorrding to the results of the thesis, the the prediction that as the utilization of MIS increased the speed of problem determination of managers, the speed of the decision making of manager, monitoring, and control and span of management undertaken by MIS is supported. All the predictions about the impacts of MIS on decision making are supported. On the other hand, the only prediction is supported by the findings of the thesis is that the possibility of monitoring and controlling of managerial jobs increases as the utilization of MIS increased. The predictions that as the MIS utilization increased span of managers increases and the number of managers and departments decrease are not supported by the findings of the thesis.