İşletmelerde inovasyon yeteneği: Denizli tekstil sektörü örneği
Innovation capability at the firm level: The case of textile sector in Denizli
- Tez No: 214270
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UMMUHAN GÖKOVALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın amacı, Denizli ilinde faaliyet gösteren tekstil ve hazır giyim işletmelerinin yenilik yeteneklerini belirlemek ve yenilik yeteneği ile yenilik yeteneğini etkileyen faktörler arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu amaçla Denizli tekstil ve hazır giyim işletmelerine anket uygulanmıştır. Anket verileri, logit ve probit ekonometrik tahmin yöntemleri ile incelenmiştir. Analiz sonuçlarına göre, işletme büyüklüğü, AR-GE faaliyetleri, yatırım, teknoloji hizmeti alımı ve ISO 9000 kalite belgesi sahipliği işletmelerin yenilik yapma olasılıklarını arttırmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine innovation capabilities of firms active in textile and wearing sector in Denizli and to investigate the relationship between innovation capability and determinant factors of innovation capability. For this purpose, a questionnaire is applied to firms active in textile and wearing sector in Denizli. Questionnaire data is analysed by logit and probit econometric estimation methods. According to estimation results, firm size, R&D activities, investment, purchase of technology service and ownership of ISO 9000 quality certificate increase the probability of innovative activities that firms undertake.