Şeytana tapmanın yeni adı satanizm
New name of worshipping to satan : Satanizm
- Tez No: 214326
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN TUNÇBİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Kısaca ?Şeytana Tanrı diye tapınmak? şeklinde tanımlanan Satanizm, özellikle 1880'li yıllardan itibaren başta Amerika olmak üzere Fransa, İngiltere, Almanya gibi ülkelerde ortaya çıkmıştır. Satanizm, Hristiyanlığa ve Hristiyan din adamlarının Ortaçağ ve sonrasında temsil etmiş oldukları din anlayışlarına , dini tahakkümlerine karşı başlatılan bir reaksiyonun adı olmuştur. Satanizm, her ne kadar başlangıçta Hristiyanlığa karşı bir tepki olarak ortaya çıkmış ise de, daha sonra bu hareket bütün dinlere, dinlerin ortaya koyduğu inanç, ibadet, ahlak kuralları, kutsal kitaplar ve dolayısıyla da dinlerin telkin ettiği bütün kutsal değerlere karşı bir tutum sergilemektedir.Pek çok Satanist gruptan söz edilmektedir. Ama en önemli iki satanist ekol olarak Geleneksel Satanizm ve Modern Satanizm kabul edilmektedir. Günümüz Satanizm'i olan Modern Satanizm, Amerika'da doğan Anton Szandor LaVey tarafından 1950'li yıllardan itibaren sistemli bir hale getirilmiştir. LaVey'in Yazmış olduğu ? Satanist Bible? (şeytanın not defteri ) isimli kitap, Satanist gruplarca Şeytan'ın kutsal kitabı olarak kabul edilmektedir. LaVey, 1966'da San Fransisco'da Satanistler için Şeytanın kilisesini (The Church of Satan) kurmuş ve onun baş rahibi olmuştur.Modern Satanizm'in dayandığı belli başlı unsurlar şunlardır:1-Sembolizm2-Modernizm3-Bireycilik4-Ateizm5-Hedonizm, Natüralizm ve Hümanizm.Ayrıca Modern Satanizm'de şu dokuz davranış günah sayılmıştır:1-Aptallık2-Gösterişçilik3-Bencillik4-Kendi kendini kandırmak5-Avama benzeyiş6-Perspektif (görüş) eksikliği7-Geçmiş ortodoksların unutkanlığı8-Amaca zararı dokunan gurur9-Estetik yoksunluğuSatanistler, Şeytan'ı sadece bir sembol olarak kabul edip; bunun yanında herhangi bir tanrının varlığını , ölümden sonraki bir hayatı yani, cennet ve cehennemi inkar eden dinsiz bir anlayışı benimsemektedirler. Satanistlere göre Şeytanın uğrunda ölmek veya gerektiğinde ölümü göze almak en kutsal ölüm olarak kabul edilir.
Özet (Çeviri)
Satanism, which is briefly defined as“To worship to Satan thinking it is the God”was first appeared especially in America, and also in France, Britain, Germany in ı 880s. Satanism became the name of the reaction against the Christian and religious perceptiveness of the Christian religious men at Middle Age and after, and their religious dominations. Although Satanism was first appeared as a reaction against the Christian,later it stood against all religions, their belief, pray, moral rules, holy books and so all their holy beliefs.A lot of Satanist groups are mentioned. Howe- 'er, Traditional Satanism and Modern Satanism are thought as two most important ones. Modern Satanims, which is the Satanism of our age, has been got into systematic way by Anton Szandor La V ey, bom in America, since 1950s.“The Satanist Bible”(the notebook of the Satan), which was written by LaVey, is thought as the holy book of the Satan by Satanist groups. La V ey founded“The Church of Satan”for Satanist people in San Francisco in 1966, and became the pontiff of the church.Main principal s of the Modern Satanism are as the following:1.Symbolism2.Modemism3.Invidualism4.Atheism5.Hedonism, Naturalism, and HumanismThe following 9 behaviours are thought as sin at Modern Satanism: ı. Stupidity2.Ostentatiousism3.Egoism4.Deceiving himself/herself5.Look Jike the common people6.Lack of perspective7.Forgetfulness of the past Orthodoks8.Pride which harms the aim9.Lack of aestheticsSatanists think the Satanjust as a symbol and they assume the perspectiveness ofNo-God, deny the afterlife, that is heaven and hell. To die and to risk their lives for the Satan when it is necessary, is thought as the holiest death by Satanists.