Kelamda günah problemi ve şeytan
The problem of sin and devil in kelam
- Tez No: 313426
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VECİHİ SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Şeytan ve Günah kavramı hemen hemen her insanın hayatında yer alan iki kavramdır. Şeytan ve Günah kavramlarına dünya dinlerinde geniş yer verilmiştir. Felsefi düşüncelerin şeytana ve Günaha bakış açısı dini bir endişeden ziyade etik bir sorundur. Günah ve Şeytanın faaliyet alanları insanoğlunun olduğu her yer olup; bu iki kavramı doğuran etmenler yine insanoğlunun ta kendisidir.Şeytan ve Günah konusu İslam Dininin ve Kelam'ın en temel kaynağı olan K-Kerim'den metinler verilerek detaylı olarak ele alınması bu hassas konuya sadakat için gereklidir. Şeytan ve Günah konusunun Kelami açıdan eksiksiz ele alınması için Hadislerin konuya bakışını yakalamak anlam zenginliği akımında son derece önemlidir. Halkımızın bu konularla ilgili düşüncelerine ayetlerden çok Hadislerin tesir ettiğini görmekteyiz.Günahın çeşitleri ve Şeytan'ın insanları yoldan çıkarma metotları ele alınırken günahın sınırlarını zorlayan Şeytan metotları karşısında insanoğlunun vermiş olduğu mücadele kutsal addedilmiş, bu sınavı başarıyla verenler Saitler sınıfına geçip bahtiyar olmuşlardır.Günah ve Şeytan Problemleri İslami tefekkürde zengin bir biçimde ele alınmış olmasına rağmen konuya en sıhhatli teşhisleri, temel kıstası K-Kerim, Mantık ve tutarlılık olan Kelamcılar koymuştur. Bu kadar önemli ve geniş olan bu iki konunun toparlanması ve Sıhhati için Kelam'ın bilgi ve metotları mevcut bilgi ve metotların zirvesini teşkil etmektedir. Din, toplum ve birey için ?Günah ve Şeytan Problemlerine? kelamın getirmiş olduğu çözüm önerileri her zaman faydalı olmuştur.Günahsız bir insan, Şeytansız bir dünya mümkün görünmemekle beraber, bunlardan korunmanın en iyi yolu bizce her şeyden önce doğru bilgilerden, sağlam bir itikattan ve iyi bir inançtan geçer. K-Kerim'in vermiş olduğu sağlam bilgiler, sağlıklı Kelam metotlarıyla kişiye arz edildikten sonra Günah ve Şeytandan korunmak için gayret gösterip, makbul bir dua ile Allah'a sığınmaktan başka bir teklif ve çözüm düşünülemez. Buna rağmen bundan sonrası artık nasip olur. Nasipten öte ise başka bir yer yoktur.
Özet (Çeviri)
The coneepts of Devil and crime are almost in many persons? life. These concepts take place in religions of the world. The perspektive of the philosophy to the devil and crime is an ethical problem rather than an anxiaty. The action areas of devil and crime are the placer which there is human the factors which cavses these two caneepts is human himself.The Holy qur?an which is the basiz souree of İslam and islamic Theology takes in hand the subject of devil and crime in a seriavs way ıt?s very important to know the perspektive of Hadith to subjeet of devil and crime. It has abig inflvence to the thovght of our people about devil and crime.When we mention the methodo of devils which he use to lead persons estray and the varieties of crime, we belive that is saared that person?s makes a big fight againts the metrhods of devil.The ceneepts of devil and crime has abig sense area in islamic thought. The main measune ment is qur?an and islamic Theology are the top methods of the understanding this important subject.The way of being an innocent person are the way of the world which there isn?t any devil passes from the right belief. Topresent this subject to the person whith using the methods of İslamic Theology the thing ony we can do top pray the god. The point of ufter this is the chance. There isn?t any villaye after the chance.