Haşhaşiler ile hizbullah terör örgütünün öğreti, örgütlenme ve sosyo ekonomik yapılarının mukayesesi
The comparison of assassins and turkish hezbollah terror organization in terms of doctrine, organization and socio economic structure
  1. Tez No: 214335
  2. Yazar: LUTFİ ALICI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ABDULLAH EKİNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Tarihte Büyük Selçuklu Devleti ve Sünni slam anlayısına savas açan Hashasiler ile günümüzde Hizbullah Terör Örgütü arasındaki benzerlikleri ortaya koymaya çalısılacagız. Ortaçagda slam cografyasında ortaya çıkan Hashasiler ile mücadele etmis olan Büyük Selçuklu Devleti ile Abbasi Halife Devletinin genel bir tarihçesini vermeye çalıstık. Yine bu bölümde smaili mezhebini resmi mezhep olarak kabul edip yaymaya çalısan Fatımi Halife Devleti tarihinden kısaca bahsettik. Hasan Sabbah tarafından sistemlestirilen, müfrit bir Sii mezhebi olan Nizari mezhebine genel bir bakıs yaptık. Daha sonra Hasan Sabbah'ın hayatına, fikirlerine, Selçuklular ve diger devletlerle olan mücadelesine degindik. Hizbullah kelimesinin ifade ettigi manayı ve Ortadogu'da ortaya çıkan bu yapılanmanın fikri temellerini inceledik. Ülkemizde ortaya çıkan radikal dini akımların tarihi gelisimlerini irdeledik. Hizbullah Terör Örgütünün etkilendikleri fikirleri, ortaya çıkısı, örgüt yapısını ve eylem çesitlerini ortaya koymaya çalıstık. Hashasiler ile Hizbullah terör örgütünün her yönden bir karsılastırmasını yapmaya çalıstık.
Özet (Çeviri)
We explained the similarities between Assassins, which rebelled against Great Seljuk Empire and Sunni Islam, and Turkish Hezbollah Terrorist Organization. We tried to give a short history of Abbasi and Great Seljuk Empires fought against Assassins emerged in the Middle Age. In this chapter we also briefly mentioned Fatimi State which accepted ?Ismailis Sect? as a formal sect and worked to disseminate it. We had a general overlook ?Nizari Sect? which was a perverted Shia sect systematized by Hassan Sabbah. Then we mentioned Hassan Sabbah?s life, ideas, and struggles with Seljuks and other nations. We examined the meaning of the word ?Hezbollah? and the basis of the idea of this constitution which came to exist at Middle East. We examined historical evolution of the radical religious trends which came to exist in Turkey. We tried to explain the emergence, the organizational structure; the ideas affected them and the action types of Hezbollah Terror Organization. Finally, we tried to compare Assassins and Hezbollah Terror Organization from every aspect.