The impact of capital structure on accrual-based and real earnings management: Evidence from Jordan
Sermaye yapısının tahakkuka dayalı ve reel kazanç yönetimi üzerindeki etkisi: Ürdün'den kanıtlar
- Tez No: 692747
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ATİLLA PEREK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Sermaye yapısı üzerine ampirik araştırmalar, kaldıraç oranları ile ölçülen sermaye yapısının firma, sektör ve ülke özelliklerinin bir fonksiyonu olduğunu göstermektedir. Bu tez çalışması, kaldıraç oranlarını bağımsız değişken olarak kullanarak sermaye yapısının bağımlı değişken olan tahakkuka dayalı ve reel kazanç yönetimi üzerinde bir etkisinin olup olmadığını inceleyerek katkı sağlamaktadır. Bu çalışma, kaldıraç varlığında, daha düşük yakalanma olasılığı nedeniyle kazanç manipülasyonu taktikleri uygulayan firmaların kazanç yönetimini uygulamayı tercih edeceklerini varsaymaktadır. Tahakkuk kazanç yönetimini ölçmek için Dechow, Sloan ve Sweeney, (1995) ve Kothari, Leone ve Wasley (2005) modelleri ile beş kazanç yönetimi ölçütü tahmin edilmiştir. Roychowdhury (2006) modeli, operasyonlardan nakit akışı, üretim maliyeti ve isteğe bağlı giderler gibi modelleri gerçek kazanç yönetimi için temsilci olarak görmektedir. Bu tez, gelişmekte olan bir pazardan, Ürdün pazarından, bazı ampirik kanıtlar sunmaktadır. Tez, dokuz yılı kapsamakta (2011 -2019) ve böylece her değişken için toplam 774 firma-yıl gözlemi veren bir panel veri analizi kullanmaktadır. Panel veri regresyon modelleri, bankalar ve finans kurumları hariç olmak üzere, Ürdün Amman Borsası'nda işlem gören 86 şirketten oluşan örneklem üzerinde uygulanmıştır. Veriler heteroskedastisite ve otokorelasyon açısından kontrol edilmiş ve heteroskedastisiteyi kontrol etmek için dayanıklı regresyon uygulanmıştır. Bu analiz, içsellik sorunları ile ilgili endişeleri gidermek ve bu tür bir durumda heterojenlik ve otokorelasyon sorunuyla başa çıkmak için genelleştirilmiş bir moment modeli yönteminin tahmin edilmesiyle desteklenmiştir (Arellano ve Bond, 1991). Bu tezin sonucu değişkenler arasındaki ilişkinin değerli bir açıklamasını sağlamaktadır. İlgili çalışmaların önceki sonuçlarıyla tutarlı olarak, bulgular, bir firmanın sermaye yapısının temsilcisi olarak finansal kaldıraç oranı ile tahakkuka dayalı ve gerçek kazanç yönetimi arasında istatistiksel olarak anlamlı pozitif bir ilişkiye işaret etmektedir. Bu sonuç, iki finansal kaldıraç ölçüsü için geçerlidir (toplam borcun varlıklara oranı ve toplam borcun özkaynaklara oranı). Bununla birlikte, sermaye yapısının temsilcisi olarak alternatif bir kaldıraç ölçütü (uzun vadeli borç/özkaynak oranı) kullanıldığında, kaldıracın tahakkuka dayalı ve gerçek kazanç yönetimi üzerindeki etkisinin, tüm kazanç yönetimi ölçümleri ile anlamlı ve negatif bir ilişkide olduğu gözlemlenmiştir, ancak uzun vadeli borç/özkaynak oranının, (Kothari v.d., 2005) modeline göre ölçülen tahakkuk kazanç yönetimi ve üretim maliyetini reel kazanç yönetiminin temsilcisi olarak kullanan (Roychowdhury, 2006) modeline göre ölçülen reel kazanç yönetimi üzerinde önemli bir etkisi olmadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Empirical capital structure researches show that capital structure measured by leverage ratios is a function of firm, industry, and country characteristics. This thesis contributes by exam-ining whether capital structure by employing leverage ratios as independent variables have an im-pact on accrual-based and real earnings management as dependent variables. This study hypothe-size that in the presence of leverage, firms that engage in earnings manipulation tactics will exhibit a preference for earrings management due to a lower possibility of getting caught. Five measures of earnings management were estimated through the models of Dechow, Sloan and Sweeney (1995), and Kothari, Leone and Wasley's (2005) were used in the study for measuring accrual earnings management. Roychowdhury's (2006) model considers models such as cash flow from operations, production cost and discretionary expenses as a proxy for real earnings management. It provides some empirical evidence from an emerging market, especially from the Jordanian mar-ket. The thesis used a panel data analysis over nine years (2011–2019), giving a total of 774 firm-year observations for each variable. Panel data regression models were applied on a sample size of 86 companies listed on the Amman Stock Exchange of Jordan, excluding banks and financial institutions. Data were checked for heteroskedasticity and autocorrelation, and robust regression was applied to control the heteroskedasticity; this analysis was supplemented with estimating a generalized method of moment model to address any concerns regarding endogeneity problems and to deal with the problem of heterogeneity and autocorrelation in such case (Arellano and Bond, 1991). The result of this thesis provided a valuable explanation of the relationship between vari-ables. Consistent with the prior results of related studies, findings indicated a statistically positive association between a firm's financial leverage as a proxy of the firm capital structure and accru-al-based and real earnings management. This result hold for two measures of financial leverage (total debt to assets ratio and total debt to equity ratio). However, when we used alternative lever-age measure (long–term-debt to equity ratio) as a capital structure proxy, the impact of leverage on accrual-based and real earnings management was a significant and negative relationship with all earnings management measurements, but long–term debt to equity ratio did not appear to have a significant impact on accrual earnings management measured by (Kothari et al., 2005) and with production cost as a proxy for real earnings management measured by (Roychowdhury, 2006).